שוטרים במכינת בני ציון (צילום: Miriam Alster/Flash90, חדשות)
שוטרים במכינת בני ציון אחרי האסון | צילום: Miriam Alster/Flash90, חדשות

פיקוח מוגבל, היעדר מדיניות והמלצה לשינוי מעמד המכינות: מועצת המכינות הקדם צבאיות פרסמה היום (רביעי) את דוח ועדת אהרונישקי, בראשות המפכ"ל לשעבר שלמה אהרונישקי, שנכתב במטרה לספק המלצות בטיחותיות וארגוניות שיבטיחו כי אסון הנחל לא יחזור על עצמו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

תהליך עבודת הוועדה נמשך כחצי שנה במטרה ללמוד לעמוק את הייחודיות והמורכבות של עולם המכינות. במסגרת פעילותה, קיימה הוועדה פגישות שבועיות כשבמקביל לכך הוקמו 4 צוותי משנה אשר עסקו במבנה המכינות, תהליך העבודה במכינות, דרכי טיפול ואישור פעילות ונושאי הבטיחות במכינות.

לפי הדוח, הפיקוח והסיוע המקצועי למכינות מצד משרדי הממשלה "מצומצמים ביותר" וההתאמה בין התקנות והכללים למה שמתרחש בשטח מוגבלת. גם הרגולציה של מימוש תכניות החינוך במכינות, שמקבלות את אישור משרד החינוך, "חלשה עד לא קיימת" בשל מחסור חריף בכוח אדם.

קורבנות אסון השיטפון (צילום: חדשות)
ההרוגים באסון הנחל | צילום: חדשות

עד לאסון בנחל, לא קבעו משרדי הממשלה כללים ולא פיקחו על מימושם בעניין ההכנה לצה"ל ואימון הגופני (משרד הביטחון), פעילות החוץ וכללים נורמטיביים בהתנהלות השגרה (משרד החינוך), תוך שהם מותירים למכינות חופש פעולה נרחב. עמדתו הרשמית העקבית של משרד החינוך שלא לפקח ולהכתיב נהלים על פעילות החוץ של המכינות ונורמות התנהגותיות נוספות.

חברי הוועדה ממליצים להפוך את מועצת המכינות לגוף סטטוטורי עם יכולות תקציביות וסמכויות המאפשרות ביצוע ובקרה על פעילויות המכינות הקדם צבאיות. במסגרת זו יהיה תיק בטיחות לכל מכינה, יאומצו ההוראות של משרד החינוך בכל הקשור לפעילות חוץ ומסעות ותתקיים הקפדה על סגירת מכינות שאינן עומדות בתקנים.

רנ"צ בדימוס שלמה אהרונישקי: "הדוח מציע פתרונות מעשיים לבקרה מלאה על הבטיחות בעולם המכינות, תוך מתן דגש על שינויים מהותיים שצריכים להתבצע בכל הדרגים, זאת כמובן במטרה שמקרים ואסונות כמו שהיה בנחל צפית לא יחזרו עוד".

מנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות דני זמיר: "אנו מגישים היום את דו"ח אהרונישקי שנכתב מתוך אובדן נוראי של עשרה צעירים במוות מיותר אשר יכול היה להימנע. יש לבחון לעומק את הצעתנו לשינוי המצב הקיים שבו הגוף היחיד שמסוגל מקצועית ומוכן מעשית ליטול את סמכות הפיקוח והאחריות על מכינות".