"עניין של זמן עד תקיפה פיזית חמורה": העובדים הסוציאליים ישבתו החל מהיום (ראשון) ולא יקבלו קהל, זאת בעקבות העלייה הדרמטית בתקיפת עובדים סוציאליים בתקופה האחרונה: רק בשבוע שעבר נרשמו חמישה מקרי אלימות כלפיהם, בהם תקיפה מתוכננת בפטיש של עובדת סוציאלית. כעת עמותת "עו"סים שינוי" עוזרת לעובדים סוציאליים לשתף בחוויות הקשות שהם חווים באופן שגרתי כחלק מעבודתם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הייתי בדיוק חודש ועשרה ימים בתפקיד כשקשישה איימה להגיע למחלקה ולשרוף את כולנו בתוכה", מספרת אחת העובדות הסוציאליות. קשיש אחר, מכור לסמים ואגרן, נקט גם הוא באלימות: "הוא היה מגיע ללשכה ודורש לראות אותי, ואם לא הייתי שם או לא יכולתי לצאת אליו הוא היה מטיח את ההליכון שלו בחלונות ובדלתות", מספר עובדת אחרת. "בפגישות שכן קבעתי איתו, הוא איים לחטוף אותי".

אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
"אנחנו שק חבטות" (עיבוד) | צילום: רויטרס, חדשות

עובדת אחרת מספרת: "לפני ארבע שנים, שכן של קשישה כעס מאוד שהכנסנו אותה לבית אבות, ראה אותי מחכה לאוטובוס והתחיל לצרוח עליי. הוא צרח שאני רוצחת, שלקחנו אותה בכוח למוסד ועכשיו היא תמות. הגיע אוטובוס לכיוון השני, ומהפחד עליתי עליו – והוא רדף אחריי. היא עדיין שם, אוכלת ומטופלת, נקייה, כבר לא משאירה את הברז של הגז פתוח ולא נתונה לניצול כלכלי של השכן".

"טיפלתי בנערה שספגה אלימות רב מצד אמה ואחיה הגדול", מספרת עובדת נוספת. "באחת הפעמים נאלצתי לדווח על האם בעקבות מידע שמסרה לי הנערה – והאם התקשרה אליי ואיימה שתניח מטען חבלה בכניסה למשרד הרווחה. היות ואחיה של הנערה מעורב בפלילים והאב עבריין, לא הקלתי ראש באיומים והתלוננתי במשטרה. המאבטח שלנו מקסים, אבל הוא בן 75, לא חמוש ובקושי שומע".

עתירה: לא להרחיב מתן רישיונות לנשק (צילום: Glenn McGloughlin, חדשות)
"עניין של זמן עד לתקיפה פיזית" (אילוסטרצ | צילום: Glenn McGloughlin, חדשות

עובדת אחרת, שהייתה באותה העת בהריון, הותקפה בידי אישה בעת שעשתה קניות בסופר. "היא התחילה לצעוק עליי, חטפה לי את הטלפון מהיד והשליכה אותו רחוק. צעקתי שיקראו לעזרה, והגשתי תלונה במשטרה. זה לא נחשב פגיעה בעובד ציבור, כי אני עובדת רשות מקומית. למחרת המנהל שלי זימן אותי לשיחה ואמר לי שמה שאני צריכה ללמוד מהמקרה זה להפסיק לומר שלום ללקוחות בסופר. זה נגמר בזה שהיא כתבה לי מכתב התנצלות, כי לא רציתי לפגוע בה – הכרתי את סיפור חייה. תקופה ארוכה הלכתי לקניות בפחד גדול".

"שתי חברות שלי עוברות סטוקינג, שתי חברות אחרות עברו אירועים עם איומי סכין. על חברה נוספת זרקו שולחן", מספרת עובדת נוספת, שבעצמה עברה חוויות קשות. "זה ברור שזה עניין של זמן עד שמשהו חמור באמת, פגיעה פיזית – בניגוד לאלימות הנפשית או כלפי רכוש – יקרה גם לי". עובדת אחרת טוענת: "בגדול התפקיד הוא להיות שק חבטות של כולם. בכל פעם שמשהו משתבש, הכל יוצא עלינו. זה גובה מחיר נפשי כבד".

רכב של עובדת סוציאלית שהותקף (צילום: חדשות)
רכב של עו"סית שנופץ | צילום: חדשות

"בכל יום כמעט ישנו מקרה אלימות שאינו מדווח לרשויות ולכלי התקשורת של אלימות כלפי עובדים ועובדות סוציאליות", מדגיש יניב בן-דן יחזקאל מעמותת "עו"סים שינוי". "זאת תופעה שנמשכת כבר שנים ואינה מטופלת על ידי הרשויות בצורה משביעת רצון. אני קורא לקובעי המדיניות בממשלה, משרד הרווחה והארגונים השונים לגלות מדניות של אפס סובלנות כלפי אלימות. לא ייתכן שעובדים ועובדות סוציאליות שסובלות מתנאי העסקה לא הולמים ומטפלות במסירות במקרים לא פשוטים, יאלצו לחיות בפחד ויחוו אלימות מצד פונים ופונות".

הסיפורים בכתבה עברו עריכה על מנת שיהיו קצרים וברורים יותר.