הפגנת עובדים סוציאליים, ארכיון (צילום: חדשות 2)
מחאת עובדים סוציאליים, ארכיון | צילום: חדשות 2

החל מהבוקר (ראשון) העובדים הסוציאליים בכל רחבי הארץ לא יקבלו קהל, לאחר העלייה הדרמטית בתקיפה עובדים סוציאליים בתקופה האחרונה. בשבוע האחרון נרשמו חמישה מקרי אלימות, ביניהם תקיפה מתוכננת של עובדת סוציאלית בבית דגן בפטיש.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, מסרה אמש: "אנו דורשים משר הרווחה חיים כץ ושר האוצר משה כחלון למצוא פתרון מיידי למגיפת האלימות כנגד עובדות ועובדים סוציאליים ברחבי הארץ. לא תהיה יותר קבלת קהל במחלקות לשירותים חברתיים עד למציאת פיתרון מיידי לביטחון העובדים וטיפול בתנאי העבודה הירודים והמחסור בתקינה".

חרמוני הוסיפה: "דמנו אינו הפקר, חובתה של המדינה, ששלחה אותנו להגן ולטפל באוכלוסייה, להגן עלינו, ובמידה והיא אינה מסוגלת לעשות זאת, אנחנו לא נקבל יותר קהל. לא נשלח את העובדים הסוציאליים למותם - אנו דורשים ששרי הרווחה והאוצר יתערבו במצב החירום".

עובדת סוציאלית בבית דגן הותקפה ביום חמישי על ידי לקוחה שתקפה אותה בעת שיצאה מהעבודה ונכנסה לרכבה. הלקוחה, הסובלת מהפרעת אישיות קשה ועל כן בתה נלקחה ממנה, ניפצה לה את הרכב עם פטיש וניסתה לחנוק אותה. ברגע של היסח הדעת, הצליחה העובדת הסוציאלית להימלט ובהמשך התוקפת נעצרה.

נגד התוקפת הוצאו בעבר כמה פעמים צווי הרחקה לאחר שתקפה את משרדי הרווחה. במקרים קודמים בעבר המשטרה עצרה אותה, אך בית המשפט שחררה.

עובדת שהותקפה (צילום: חדשות)
העובדת הסוציאלית שהותקפה | צילום: חדשות

יסמין ריימונד, מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים בבית דגן: "חווינו אירוע ברוטלי שבמסגרתו מטופלת תקפה באופן אלים ומתוכנן מראש עובדת סוציאלית באמצעות פטיש וניסתה לחנוק אותה. מדובר בלקוחה המרבה לאיים, לבצע תקיפות אלימות ברמות שונות כנגד מחלקת הרווחה. המשטרה מעורבת ומכירה את חומרת המעשים. לצערנו, על אף המעצרים הרבים, בסופו של יום היא משוחררת לביתה כאשר היא מסוכנת לציבור".

רכב של עובדת סוציאלית שהותקף (צילום: חדשות)
הרכב שנופץ על ידי התוקפת | צילום: חדשות

ח"כ איציק שמולי הגיב על הודעת העובדים: "כיו"ר השדולה של העובדים הסוציאליים בכנסת אני מגבה לחלוטין את החלטתם לצאת להשבתה במחאה על התגברות מקריי האלימות כנגדם. פרט לתקינה הבלתי אפשרית ולתנאי ההעסקה העלובים- הם הפכו לשקי אגרוף של מטופלים והגיע הזמן לשים לזה סוף אחת ולתמיד".