אילוסטרציה (צילום: החדשות)
אילוסטרציה | צילום: החדשות

נמנעה זמנית השבתת מעונות היום: פחות מיממה לפני השביתה, שהייתה אמורה להשאיר עשרות אלפי תינוקות ופעוטות בבית לזמן בלתי מוגבל, הושגו הבנות שדוחות את השבתת מעונות היום. הסיבה למאבק: אי הוספת סייעת לכל כיתה בגילאים 0-3.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המפעילים וועדי העובדים של מעונות היום החליטו על דחיית השביתה, בעקבות ישיבה שקיים עמם שר העבודה והרווחה חיים כץ. "שר העבודה והרווחה, אשר מכיר בצורך לשיפור התקינה במעונות, ביקש לדחות את השביתה המתוכננת כדי לנסות ולהגיע להבנות עם משרד האוצר ובכך למנוע פגיעה בהורים ובפעוטות", נמסר ממשרד הרווחה.

עלייה מדאיגה במאובחנים באוטיזם, אילוסטרצ (צילום: Jurgita Vaicikevičienė, 123RF)
"הענף סובל ממחסור חריף בעובדות" | צילום: Jurgita Vaicikevičienė, 123RF

בשבוע שעבר הודיעו הארגונים המפעילים את רוב מעונות היום המפוקחים בישראל - ויצו, נעמת, נאות מרגלית, אמונה, בית יעקב ונשי חירות - על שביתה החל מיום חמישי. הארגונים ציינו כי למרות שחל שיפור בתנאי ההעסקה, שר הרווחה לא נענה לדרישה להוסיף תקן למטפלת בכל כיתת מעון (גילאי 0-3)

"לפני קצת יותר משנה יצאנו, הארגונים החברתיים המפעילים מעונות יום, למאבק להצלת החינוך לגיל הרך בישראל", כתבו הארגונים להורים. "כתוצאה מהמאבק הצלחנו לשפר במעט את שכרן של מחנכות ועובדות המעונות, אך כבר אז הבהרנו כי לא נסתפק בהישג זה וכי אנו דורשים המשך צעדים לשיפור מערך הגיל הרך ולחיזוק מעמדן של עובדותיו".

מבקש למצוא חלופה. השר כץ (צילום: FLASH 90, חדשות)
השר חיים כץ | צילום: FLASH 90, חדשות

עוד הזהירו בשבוע שעבר מפעילי מעונות היום: "במהלך שנה זו ניהלנו מגעים שקטים ופנינו פעמים רבות אל הממשלה באמצעות משרד העבודה והרווחה בדרישה לשינוי התקינה ולהוספת מטפלת לכל כיתת מעון. לצערנו, חרף הבטחות שניתנו לנו דבר לא קרה. ענף מעונות היום סובל ממחסור חריף בעובדות עקב תנאי העבודה הקשים בו, ובעיקר מתקינה בלתי הולמת שאינה מאפשרת לנו לתת מענה ראוי לתינוקות ולפעוטות".

"בעוד שבגנים לגילאי 3 עד 4 הבינו את הצורך והוסיפו סייעת שנייה לכל כיתת גן, מעונות היום לגילאי לידה עד 3 לא זכו לכל התייחסות. לא נותרה בידינו ברירה ואנו נאלצים להודיעכם כי במידה ולא ייענה דרישותינו לתוספת מטפלת לכל כיתה, נשבית את המעונות שבאחריותנו", נכתב במכתב שנשלח להורים. "אנו תקווה כי הממשלה תשכיל לקחת אחריות על עתיד החינוך לגיל הרך לאלתר ולמנוע את הפגיעה בכם ובילדכם"