הבגרות במתמטיקה היא אולי הבגרות החשובה ביותר, ובמשך זמן רב הבגרות ב-5 יחידות הייתה בראש סדר העדיפויות של משרד החינוך. לראשונה, נאספו נתוני משרד החינוך לכדי מפת הניגשים ל-5 יחידות בבגרות על פי היישובים. הממוצע הארצי עלה והעיר המובילה בכמות הניגשים היא קריית אונו בה 30.4% מתלמידי התיכון ניגשים לבגרות הנחשבת, נתון מרשים במיוחד ביחס לממוצע הארצי שעומד על 11.4%.

הנתונים המלאים בקובץ המצורף - לחצו כאן

במקום השני, נמצאת רמת השרון, ששברה את השיא של עצמה עם 28%. העיר באר שבע עשתה קפיצה של 87% מאז שנת 2012 והגיעה ל-10.3% ניגשים. במקרה של ערד, בתוך שנתיים, העיר עשתה קפיצה של 50% ודימונה כמעט הכפילה את הנתונים מ-4.5% ל-8.6%.

צפו במפת המצויינות המלאה במתמטיקה שנאספה על ידי קרן טראמפ

מגמת העלייה נרשמה גם באזור הצפון. כך במקרה של כרמיאל, שבמרוצת השנים הייתה מתחת לממוצע הארצי משיגה 15.8%.

המגמה אמנם חיובית, אבל יש עוד ערים שזקוקות להשקעה רבה כמו למשל אור יהודה, שנמצאת הרבה מתחת לממוצע: בשנת הלימודים תשע"ד לא היה בכל העיר ולו תלמיד אחד שסיים את לימודי 5 היחידות במתמטיקה. השנה כבר ניגשים 15 תלמידים. מדובר אמנם בשיפור, אך עדיין רחוק מהממוצע הארצי.

שיפור ניכר בנתונים. ערד (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר)
שיפור ניכר בנתונים. ערד | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר

מי שעוד מציגה שיפור ניכר היא תל אביב, שהייתה במגמת ירידה ואילו בשנתיים האחרונות גדלה בכמות הניגשים והגיעה ל-13.7%, מעל הממוצע הארצי.

קרן טראמפ, שאספה את הנתונים, מגדירה את החשיבות של הכשרת תלמידי ישראל ברמת חמש יחידות מתמטיקה כצורך לאומי ממדרגה ראשונה שנועד לאפשר לישראל להדביק את הפער בהישגי החינוך מול מדינות העולם. שיפור החינוך במתמטיקה, לדבריהם, יאפשר לישראל להתייצב בעמדת זינוק טובה יותר לקראת הרבע השני של המאה ה-21.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות