אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

משרד החינוך פנה היום (שלישי) לבית המשפט בבקשה שיוציא צווי מניעה לשביתה מחר. מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד חתומה על שקט תעשייתי עד שנת 2019, מה שמעלה את הסיכויים לקבל את הצו ולבטל השביתה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

פנייית משרד החינוך מגיעה לאחר שאתמול הודיעה הסתדרות המורים כי תשבית ביום רביעי הקרוב את הלימודים בגנים, בתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים, זאת לטענתם בשל "עושק ימי המחלה". מוסדות החינוך המיוחד יפעלו כרגיל, כמו גם מוסדות החינוך ביישובי עוטף עזה.

על פי הודעת ההסתדרות, משרד החינוך מנכה מיתרת המחלה הצבורה של עובדי ההוראה 1.4 ימים עבור יום מחלה אחד. התנהלות זו התגלתה רק לאחרונה, כשהמשרד החל לפרט על פי חוק בתלושי השכר את מספר ימי המחלה שנצברו ומספר ימי המחלה שחויבו. מבדיקה שערכה הסתדרות המורים עלה כי משרד החינוך מחייב את עובדי הוראה בחלק היחסי של ימי המנוחה השבועית, ללא קשר לימי ההיעדרות בפועל.

"הסתדרות המורים פנתה והעלתה את הבעיה בפני משרד החינוך, לאורך זמן ממושך", נכתב בהודעת הארגון. "משרד החינוך מצדו גורר רגליים ולא מספק מענה ברור לבעיה ידועה זו. לדוגמה, עובד הוראה שנעדר מיום אחד בשל מחלה, מחויב ב-1.4 ימי מחלה ועובד שנעדר שלושה ימים מחויב ב-4.2 ימי מחלה".

"מציאות 'החישובים המוטעים' חייבת להיפסק"

"לא נסכים לשערורייה שבה מורה או גננת חולים יום אחד ומחויבים על יום וחצי", אמרה מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד. "אני לא מכירה עובד אחד במשק שהיה מסכים לעבוד במצב כזה. אני פשוט מתביישת בגרירת הרגליים של משרד החינוך. לכולם ברור שהמצב הקיים אינו תקין. אותם פקידים שיושבים איתנו בפגישות היו מתנהגים אחרת לגמרי לו היה מדובר בימי המחלה שלהם. אנחנו לא דורשים יותר, אנו עומדים על הזכויות שמגיעות לנו בדומה לכל עובד אחר".

עוד הוסיפה בן דוד כי המשכורת של עובדי ועובדות ההוראה אינה משחק. "הגיע הזמן שיפסיקו לערבב אותנו בנוסחאות שהם עצמם לא מבינים. כיצד יום מחלה או היעדרות של עובד ועובדת הוראה שווה ל- 1.4 ימי מחלה? לא נסכים לכך בשום אופן. יום היעדרות אחד שווה ליום היעדרות אחד. מדובר בכספים שנלקחו ונלקחים מדי יום מעובדי ההוראה. מציאות 'החישובים המוטעים' חייבת להיפסק לאלתר".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "משרד החינוך רואה בציבור המורים את עמוד השדרה של המערכת והוא פועל רבות למען קידום זכויותיהם. לראיה, בתקופה האחרונה הוא דאג לקדם את שכרם של המורים. גם במקרה הנדון המשרד יושב על המדוכה יחד עם הסתדרות המורים בהידברות כדי לקדם באופן משותף את האינטרס של המורים. עניין ימי המחלה נקבע לפני עשרות שנים והוא דורש התדיינות מסודרת סביב השולחן, ללא משוא פנים, באופן מקצועי וענייני, והכל מתוך מגמה לשפר ולהיטיב את תנאי המורים בישראל. עם זאת, ההחלטה להשבית את המערכת אינה אחראית ופוגעת בציבור התלמידים וההורים. המשרד לא יאפשר כל פגיעה בציבורים חשובים אלה ויפעל בכל הכלים העומדים לרשותו כדי למנוע את ההשבתה".