את הבחירות האחרונות להסתדרות המורים ניהלה חברה חיצונית - זאת לאחר שלפני שש שנים נחשף במהדורה המרכזית שהבחירות להסתדרות המורים בשנת 2011 היו לא תקינות. אולם מסתמן כי גם בבחירות האחרונות, שנערכו במאי האחרון, היו מחדלים מטרידים: כך, למשל, תועד עורך הדין של החברה החיצונית מספר לעובדים שהועסקו בהפעלת קלפיות כי הפרוטוקולים אבדו ויש לשחזר אותם, מהראש.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הבחירות אמנם נמצאו כשרות, גם לאחר דיווחים על קלפיות שנשרפו ופתקים שנזרקו לפח, אולם הפרוטוקולים האבודים הם שיא חדש: צעיר, שגייס את חבריו לעבודה ביום הבחירות, תודרך לשמור על חשאיות לפני שהסביר להם כי אם לא יחתמו על תצהירים חדשים, לא יקבלו את שכרם - 500 שקלים - תמורת יום העבודה.

הצעירים נקראו כחודש לאחר הבחירות והתבקשו לשחזר פרוטוקולים שלמים של קלפיות מחדש. כשלא זכרו, עורך הדין "עזר" להם. "היו אנשים שלא זכרו מה היה הקלפי, זה היה לפני חודש וחצי", הסביר הצעיר. "אחרי שכולם חתמו, הוא הוציא את הכסף וחילק לכל מי שחתם, בלי חשבונית".

"לכל הפחות, הדברים מעלים שאלות על טוהר הבחירות וטוהר ההליך", אומר תומר נאור מהתנועה לאיכות השלטון. "בהסתדרות יש בלאגנים בשנים האחרונות, וכאן הפתח לזיוף ההליך הוא גדול. מן הראוי שההסתדרות תשים לכך סוף, ותקיים בחירות חדשות".

מוועדת הבחירות של הסתדרות המורים נמסר כי "כל הטענות בדבר הבחירות בהסתדרות המורים, לרבות זו הנטענת על ידכם, נבחנות בערעור בבית הדין. עמדת ועדת הבחירות תימסר לבית הדין ולא לתקשורת". ממיטב הפקות נמסר בתגובה כי "לאור בקשת ועדת הבחירות לקבלת הבהרות ביחס לפרוטוקולים של קלפיות באזור הצפון, פנינו לעובדי החברה על מנת שאלו יחתמו על תצהירים. הם נחתמו לאחר שהעובדים ביררו את העובדות והסתמכו על רישומים שביצעו בזמן אמת. יודגש, שכל ההליך נעשה בפיקוח משפטי, בשקיפות מלאה, ועל פי הדין".