תמונת אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

רגע לפני ראש השנה הופתעו מורים רבים לגלות כי בתלוש השכר האחרון של חודש ספטמבר ירדו להם סכומים של מאות ואף אלפי שקלים - בגלל רפורמה חדשה שנכנסה לתוקפה בינואר האחרון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בעקבות הרפורמה בתחבורה הציבורית שינה גם משרד החינוך את תשלום החזרי הנסיעות למורים. על פי המתווה החדש, במקום תשלום לכל מורה בהתאם למקום מגוריו ולמרחק הנסיעה, הוחלט לשלם לכל המורים את אותו הסכום של כרטיס חופשי-חודשי - 213 שקלים.

הרפורמה אומנם נכנסה לתוקפה כבר בחודש ינואר, אך רק כעת, עם תשלום משכורת ספטמבר, הוחלט לבצע בפועל את התיקון בשכר. מורים שהחזרי התחבורה שלהם עד כה היו גבוהים יותר גילו כי התיקון לחודשים ינואר-ספטמבר 2016 בוצע בתשלום אחד בתלוש האחרון.

"אף אחד לא יודע כמה שווה שעת הוראה"
קיצוץ של 1,700 שקלים בתלוש | צילום:

קיצוץ של 3,600 שקל בתלוש

מורים ששוחחנו עמם אמרו כי איש במערכת החינוך לא הסביר מראש על השלכות השינוי, על כניסתו לתוקף ועל העובדה שהתיקון יבוצע בבת אחת ולא בצורה הדרגתית. כך למשל נדהמה מורה לאזרחות מאזור ירושלים לגלות שהורידו לה 3,600 שקלים מתלוש השכר.

"אני מורה לאזרחות, מחנכת, מגישה שתי כיתות לבגרות ועם תואר שני ובערב החג נכנסו לי רק 3,500 שקלים", סיפרה. "אף אחד לא עדכן אותנו שזה עומד לקרות במכה אחת. יש לי שני ילדים, תשלומי משכנתא, הוצאות לחגים. זה חודש עבודה שלם שפשוט לא קיבלתי עליו שכר. זה לא פייר".

"רק אחרי שראינו את התלושים וזעמנו סיפרו לנו בהסתדרות המורים מה קרה בתלושי השכר שלנו", היא אומרת. לדברי מורה אחרת לחינוך מיוחד, מורים מתמודדים מדי שנה עם "הפתעות" בתלושי השכר שלהם. "אנחנו מורגלות שכל משכורת זו הפתעה, בעיקר בתחילת השנה. אין עם מי לדבר על הנושא במשרד החינוך, הגזברים אף פעם לא עונים".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "ההחלטה בדבר הקיזוז התקבלה על ידי האוצר, במסגרת הרפורמה שהוא מבצע בנסיעות בתחבורה הציבורית. החלטה זו נוגעת לכל עובדי המדינה. מיד עם היוודע הדבר פעל משרד החינוך כדי להעביר למורים מקדמות מהר ככל שניתן כדי למנוע בהם פגיעה. המקדמות הועברו זה מכבר לחשבונות הבנק שלהם. המורים יראו את ההחזר מחר - 2.10.16".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "בהתאם לרפורמה בתעריפי התחבורה הציבורית, ובהסכמה עם ההסתדרות, קוזזו הסכומים העודפים שניתנו לעובדים בתלוש המשכורת האחרון. הטענה כי מדובר בהפחתה גבוהה במיוחד תיבדק לאחר החג ובהתאם לתוצאות יוחלט כיצד לנהוג".