שר החינוך נפתלי בנט הצהיר בשנה שעברה שלא יסכים להכניס את חברי הארגון "שוברים שתיקה" לבתי הספר בישראל. למרות זאת, במשרד החינוך לא הוטל איסור גורף וחד משמעי בעניין.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בשבוע שעבר חתמו כמה עשרות תלמידי תיכון גימנסיה הרצליה על עצומה שבה ביקשו למנוע את הופעת פעילי הארגון בפני תלמידי בית הספר. אבל היום, לאחר שעות הלימודים, הגיעו אנשי הארגון לפרוש את משנתם, בהזמנתו של מנהל הגימנסיה, זאב דגני.

בתיעוד מתוך ההרצאה נשמע עידן אבן פז, אחד מפעילי הארגון אומר לתלמידים: "המדינה שלי עושה דברים שלא נראים טוב. יש לך את החובה בתור אזרח שאם משהו לא קורה כמו שאתה רוצה שיהיה במדינה, אתה צריך לפעול כדי לשנות אותו, וזו לא הזכות שלך, זו החובה שלך".

בהרצאה הקרינו פעילי הארגון את עדויות החיילים על שירותם בשטחים. התלמידים הגיבו, ואחד מהם נשמע אומר כי "לי זה נראה כמו עלילת דם". על כך מסביר הפעיל כי "הדברים האלה קורים, ולכן אני נמצא כאן".

מנהל התיכון זומן לבירור

חלק מהתלמידים הקשו על הדוברים בשאלות. "את מי מאשימים?", שאלו, וגם: "מה בעצם המטרה הסופית בלדבר עכשיו על כל החוויות שלך מהצבא מול תלמיד שעוד חצי שנה מתגייס?". על כך ענה הפעיל: "אני לא פונה אליכם בתור חיילים לעתיד, אני פונה אליכם בתור אזרחים. אם אתה באמת רוצה לשנות, אתה לא תוכל לשנות מבפנים".

"אנחנו מצפים משר החינוך לעשות בדיוק את מה שהוא אמר לפני שנה", אמר עמית דרי מהארגון "מילואימניקים בחזית". "מנהלים עם אג'נדה פוליטית מסוימת פשוט מזמינים אותם ומצפצפים על החלטת שר החינוך, וכל הדבר הזה הוא על הגב של התלמידים".

מנהל גימנסיה הרצליה זומן הערב לשיחת בירור במשרד החינוך. מה שבטוח הוא שבין ההצהרות של שר החינוך לפני כשנה למציאות בשטח נותר מרחק רב.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "מנהלים שעוברים על הנהלים, מזמינים את 'שוברים שתיקה' וחושפים את תלמידיהם לחומרי הסתה – יזומנו לבירור במשרד החינוך. גוף שמסית נגד חיילי צה"ל לא ייכנס לבתי ספר בישראל".