גל הטרור הנמשך והמתיחות הביטחונית מגבירים את החשדנות בקרב הציבור היהודי כלפי האזרחים הערבים - גם בבתי העסק. בדיקה של חדשות 2 Online מעלה כי בעלי עסקים יהודים מתחמקים מפניות של ערבים המחפשים עבודה, או מוסרים להם תשובות שונות מאשר ליהודים הפונים אליהם. איש מערכת חדשות 2 מדסק הערבים בדק איך יגיבו נציגי מסעדות שונות לבקשתו לעבוד אצלם. לאחר כשעה אחת בלבד, פנינו לאותן המסעדות והפעם הזדהינו כיהודים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

למעשה, אף מסעדה עמה שוחח הנציג הערבי לא זימנה אותו לריאיון עבודה ולא נתנה לו פרטים אודות מקום העבודה. גם אלה שהבטיחו לחזור אליו לא עשו זאת. חשוב לציין כי הנציג, שהזדהה בשם אחמד, הגיע למסעדה בעקבות מודעת דרושים שפורסמה. התשובות ליהודי, לעומת זאת, היו שונות והוא הוזמן לריאיון עבודה.

מאז תחילת החודש התקבלו בנציבות השוויון של משרד הכלכלה פניות על רקע לאום, המהוות 14% מהפניות שהתקבלו בנציבות בתקופה האמורה. "נציבות השוויון טיפלה ומטפלת בכל מקרה שבו עולה חשד לאפליה, בין היתר, על רקע לאום, דת או השקפה", אמרו במשרד הכלכלה בתגובה לבדיקת חדשות 2 Online. "נציבות השוויון מזמינה כל אדם שנפגע מאפליה בשוק העבודה לפנות אליה לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי ומעמיק".

התקשרנו למסעדת "אלפרדו" בראשון לציון, הזדהינו כאחמד וכך נשמעה השיחה:
חדשות 2: שלום, מדבר אחמד. ראיתי מודעה בפייסבוק שאתם צריכים מלצרים. האם זה רלוונטי?
מסעדה: מלצרים את האמת בדיוק עכשיו ביום... כאילו כיום השבוע אני לא חסר לי... סבבה? אבל אני יש לי את המספר שלך אז בעזרת השם אם נצטרך

תוך זמן קצר חייגנו לאותה המסעדה, הצגנו עצמנו כאדם יהודי המחפש עבודה והתשובה נשמעה אחרת לגמרי:
חדשות 2: רציתי לדעת אם זה רלוונטי
מסעדה: רלוונטי כן, אתה תוכל לבוא היום לריאיון קליל?

תשובה דומה קיבל "אחמד" גם ממסעדת "אדורה ביסטרו" בתל אביב:
חדשות 2: שלום, מדבר אחמד, אתם מחפשים מלצרים?
מסעדה: כבר לא, הסתדרנו. תודה רבה

כשהתקשר נציגנו היהודי לאותה המסעדה, הוא קיבל תשובה שונה במעט מזו שקיבל נציגנו הערבי:
חדשות 2: אתם עדיין מחפשים מלצרים?
מסעדה: מה הטלפון אני אחזור אלייך
חדשות 2: באופן כללי זה אקטואלי?
מסעדה: זה תלוי אבל... באופן עקרוני אה... אנחנו... הסתדרנו אבל כן יש לך על מה לדבר איתי

אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

במסעדת "סילו" בחולון לא נתנו לנציגנו הערבי תשובה שלילית חד משמעית, אך מצד שני גם לא הביעו כוונה לזמן אותו לריאיון עבודה:
חדשות 2: שלום מדבר אחמד, ראיתי את המודעה שלכם בפייסבוק שאתם צריכים מלצרים
מסעדה: אני אגיע למסעדה, אני אחזור אליך

לעומת זאת, כעבור זמן קצר, זומן נציגנו היהודי לריאיון עבודה באותה המסעדה:
חדשות 2: היי. ראיתי בפייסבוק שאתם מחפשים עובדים
מסעדה: יה, אז בואי לריאיון עבודה אצלנו.

ב"גרג קפה" שבגבעת שמואל ניתנה לנציגנו הערבי תשובה חד משמעית כשבירר אם הם מחפשים מלצרים:
חדשות 2: שלום, קוראים לי אחמד. רק רציתי לדעת אם אתם מחפשים מלצרים
מסעדה: לא תודה, יש לנו

אילוסטרציה מלצרית מגישה בית קפה (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

גם נציגנו היהודי קיבל תשובה חד משמעית מאותה מסעדה, אלא שהיא הייתה הפוכה לחלוטין:
חדשות 2: רציתי לדעת אם זה רלוונטי
סניף: להגיע לסניף לשאול את ניסים המנהל. כל התשובות אצלו, הוא בשטח

נציבות השוויון מטפלת בכל מקרה שבו עולה חשד לאפליה, בין היתר, על רקע לאום, דת או השקפה. לדוגמא, נציבות השוויון הצטרפה כידיד בית הדין לתביעה של בחור ערבי בשם עומרי קיס, על אפליה בקבלה לעבודה נגד רשת קפה קפה. ביה"ד קיבל את עמדת הנציבות ופסק לתובע 30,000 שקלים בגין אפליה בקבלה לעבודה.

מרשת "גרג קפה" נמסר בתגובה: "רשת גרג קפה דוגלת בשוויון הזדמנויות, ללא הבדל דת, גזע ומין. הרשת מקיימת עקרון זה בסניפיה בכל הארץ. ברשת גרג קפה ברחבי הארץ מועסקים עובדים מכל המגזרים. כמו כן קיימים סניפים ביישובים כמו אום אל פאחם, ירכא ונצרת. המקרה שהצגתם אינו עולה בקנה אחד עם עקרונות הרשת ואנו נרענן את נהלי גיוס העובדים על מנת שמקרים כגון זה לא יישנו".

ממסעדת "אדורה ביסטרו" נמסר בתגובה: "כיוון שאנו דוגלים בשוויון הזדמנויות לכל אחד, ולא עושים הבדל בין אדם לאדם, גם היהודי וגם הערבי קיבלו מאיתנו את אותה התשובה - שאין כרגע עבודה פנויה במסעדה. בזמן שעבר בין שיחת הטלפון של הערבי לזו של היהודי התבשרנו שאחד המלצרים שלנו עתיד לנסוע לחו"ל ולא היה ברור מתי הוא עתיד לחזור, ומכאן נבע השוני בין שיחות הטלפון".

ממסעדת "סילו" נמסר בתגובה: "מסעדת סילו מכבדת כל אדם באשר הוא, ללא קשר לגזע או לאום. במקרה הספציפי הזה, נותנת השירות התכוונה לחזור אל הפונה (אחמד) לכשתגיע למסעדה, ורשמה בפניה את מספר הטלפון שלו ופרטיו, במטרה לחזור אליו עוד באותו היום".

תגובת רשת "אלפרדו": "קיבלנו את הפנייה ונבדוק את הנושא לעומקו. תשובתו של מנהל סניף ראשון לציון ניתנה על סמך שיקול דעתו בלבד, ככל הנראה בשל המצב הביטחוני במדינה, ולא תואמה עם המדיניות הכללית של הרשת. הרשת בוחרת לעבוד עם מלצרים, ספקים ואנשי מקצוע ממגוון תחומים בהתאם ליכולותיהם וכישוריהם המקצועיים וללא שום קשר להשתייכותם העדתית".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני