המשנה ליועמ"ש: "לאפשר לנשים להדליק נר בכותל" (צילום: חדשות 2)
המשנה ליועמ"ש: "לאפשר לנשים להדליק נר בכ | צילום: חדשות 2

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר הודיעה לרב הכותל שמואל רבינוביץ' כי אין למנוע מנשים להשתתף בטקסי הדלקת נרות החנוכה הממלכתיים הנערכים בכותל. לדבריה, "מניעת השתתפותן של נשים בטקסים ממלכתיים אך מחמת היותן נשים הינה הפליה פסולה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדי ערב במהלך החג מתקיימת בכותל הדלקת נרות בשלושה מוקדים: רחבת הכותל, על מרפסת ישיבת אידרא ובמנהרות הכותל. בכל הטקסים גברים בלבד מתכבדים בהדלקת הנרות, בהם ראש הממשלה, ראש העיר, שרים ועוד - אך מעולם לא הוזמנה אישה ליטול חלק בהדלקת הנרות. בשנה שעברה פנו נשות הכותל לראש הממשלה נתניהו בבקשה לפעול לקידום טקס הדלקת נרות חנוכה גם בעזרת הנשים בכותל. הבקשה הועברה לטיפולו של סגן שר הדתות, אלי בן דהן, וממנו לרב רבינוביץ', שהשיב בשלילה ואסר עריכת טקס מקביל בעזרת הנשים או השתתפות נשים בטקס הממלכתי.

במכתבה ציינה זילבר כי במשרדה מצפים שהרב יפעל לשילוב ולהשתתפות פעילה של נשים בטקסים השנה, ובכלל זה בהדלקת הנרות עצמה. "הטענה לכאורה לפיה הדרישה להשתתפותן השוויונית של נשים בטקסים אלה היא דרישה קיצונית אשר נועדה 'לדרדר את הדיון' ו'להצית את האש' אינה מתיישבת עם עקרונות היסוד המשפטיים. יש יסוד להניח שדווקא מניעת השתתפותן של נשים בטקסים אלו עשויה להתסיס ולעורר ריב ומדון, ולא להפך".

ביבי מדליק נרות חנוכה בכותל (צילום: חדשות 2)
מהשנה, גם נשים ידליקו? | צילום: חדשות 2

"רשויות ציבוריות הן סוכן עיקרי בקידום ההגנה על זכויות האדם", הוסיפה זילבר, "הן חייבות בהקפדה יתרה על איסורי ההפליה ועל הגשמתן של זכויות היסוד בדבר כבוד האדם ושוויון בכל פעילותן. לפיכך אל לה לרשות ציבורית להנהיג כל הפרדה בין נשים לגברים, גם אם הדבר נעשה לכאורה לבקשתו של חלק מהציבור הנוגע בדבר".

"זה ברור לי שנר אחד יכול להפיג המון חושך, אבל שום כמות של חושך לא יכולה לכבות נר", אמרה בתגובה לדברים יו"ר ארגון נשות הכותל ענת הופמן. "זה אך סמלי שנשות הכותל יהיו הגפרור שיצית את הלהבה של הנר הראשון שתדליק אישה בטקס החנוכה הלאומי בכותל".