מעקב: ראזי, תלמיד כיתה ח' מבית ג'אן שסובל ממחלת ניוון שרירים, נמצא כל היום במחסן שהוסב לכיתה או במסדרון בית הספר - משום שאלו המקומות היחידים בבית הספר שניתן להגיע אליהם עם כיסא גלגלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את סיפור של ראזי הבאנו לראשונה כבר בחודש ספטמבר אשתקד. יותר משנה אחרי - נראה שדבר לא השתנה. ראזי מעולם לא ראה את הספרייה, את חדר המחשבים או את רחבת המשחקים בבית ספרו בשל חוסר הנגישות אליהם. את דרכו לבית הספר, עושה ראזי בכל בוקר דרך מגרש הכדורגל והמכוניות החונות - בכניסה האחורית לבית הספר. בסוף הוא מגיע לכיתה - שהיא בעצם המחסן של אולם הספורט.

"אנחנו נמצאים בסמוך לאולם הספורט, והכיתה היא המחסן של אולם הספורט שהפך לכיתה זמנית", אומר ג'אמל דחרוג', אביו של ראזי. "אומרים שזה זמני, אבל ככה זה כבר שנה שנייה ברציפות - וכלום לא זז".

"אני רוצה שיעבירו את הכיתה", אומר ראזי בעצב. "אני רוצה להגיע לחדר המחשבים ואי אפשר. ומה אתה מרגיש כשאתה לא יכול להגיע? מוחרם".

בראש רשימת הזכאים לבגרות - ורמפה לנגישות אינה קיימת

רק לאחרונה הוצב בית הספר המקיף בבית ג'אן בראש רשימת הזכאים לבגרות בישראל. המנהלים, שהתפארו בתכניות הלימוד הייחודיות הבטיחו כבר מזמן לבנות רמפת נגישות, אבל דבר לא נעשה והכיתה של ראזי נשארה במחסן אולם הספורט.

"יש הורים שאמרו 'הבן שלי לא צריך לסבול בגלל ראזי'", מציינת סנאע אמו. "זה מאוד מרגש לשמוע שאמא אומרת שהיא לא מוכנה לסבול בגללו. למה? גם בני סובל, לא רק הם. גם הוא סובל וזה המצב שלו היום".

בשנתיים האחרונות פנו הוריו של ראזי לכל הגורמים - ממשרד החינוך דרך הרשות המקומית, נציבות שוויון הזכויות במשרד המשפטים ואפילו לוועדות התכנון והבנייה - אך דבר לא התקדם. "אתה המנהל כבר שנה שנייה", אמר אביו של ראזי למנהל בית הספר, "אני רוצה לשאול מאיפה ראזי נכנס, איך הוא מגיע. ראזי כבר שנתיים פונה בצנרת המקובלת ושום דבר לא קורה".

מהמועצה המקומית בית ג'אן נמסר בתגובה כי "מדובר בכיתת לימודים מכובדת ברמה טובה ונגישה לנכים, וכי תכניות נוספות הוגשו למשרד החינוך והם ממתינים שיתוקצבו".

במשרד החינוך אומרים: ביצוע ההנגשה הינו באחריות הרשות המקומית. רק לפני מספר ימים, הרשות המקומית הגישה תכניות לאישור מהנדס, כמתחייב. עם קבלת האישור לתכניות, התקציב יאושר על ידי המשרד.