ארכיון (צילום: חדשות 2)
ארכיון | צילום: חדשות 2

זה לא כל כך נעים לראות גן סגור: אם לא יחול שינוי ברגע האחרון, גן לחינוך מיוחד בבאר יעקב צפוי לסגור את שעריו בתחילת חודש ינואר 2015. ב"גן אסיף", הממוקם בתוך בית החולים אסף הרופא, לומדים כ-90 ילדים בני 3-8 הסובלים ממוגבלויות פיזות וקוגנטיביות, ולפני מספר ימים נמסר למנהלת המוסד כי 21 סייעות יפוטרו בשל שינויים תקציביים - מהלך שעשוי לגרום לסגירת הגן ולשליחת הילדים בעל המוגבלויות לבתיהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחת הסייעות בגן סיפרה לחדשות 2 Online: "אחרי 13 שנים בגן, התקשרו אליי ואמרו לי להתייצב במועצה המקומית ולחתום על מסמכים לפרישה מוקדמת. כל שאר הסייעות גם הן קיבלו מכתבים להפסקת עבודתן - אף אחד לא הכין אותנו, ואף אחד לא אמר לנו למה. לפי מה שאני יודעת, באחד בינואר כולנו הולכות הביתה והגן ייסגר".

הסייעת הביעה תקווה שתוכל להמשיך לעבוד עם הילדים: "אלו ילדים שאני גידלתי והם חייבים ליווי צמוד, ילדים כאלה לא ניתן לעזוב כך סתם. כרגע להבנתי אין שום אלטרנטיבה, ההורים חסרי אונים ולא יודעים מה לעשות עם הילדים שלהם".

"לא יעלה על הדעת שלא יימצא פיתרון", סיפרה אחת האמהות בגן לחדשות 2 Online. "הטיפול בילדים שלנו הוא כל כך רגיש שכל שינוי כזה יכול לפגוע בהם קשות: במהלך היום הסייעות הן גם האמהות של הילדים שלנו וגם מסייעות בהתפתחות, כל אחת בשבילנו היא קלינאית תקשורת, אחות ופיזיותרפיסטית. אלו ילדים שחייבים שגרה, הם תלותיים באופן מוחלט בסייעות הללו. הילדה שלי לא מדברת, היא חייבת ליווי צמוד. שמעתי אלטרנטיבה הזויה שאולי יביאו עובדי קבלן במקום הסייעות, אני לא יכולה לדמיין מה יקרה. אני לא יודעת מה אני עושה עם הילדה שלי עוד כמה ימים".

במסמך שהפיצה מנהלת הגן להורים המודאגים נכתב: "עקב חוסר הבהירות לגבי מצב עבודתן בסוף החודש, הודיעו סייעות הגן כי לא יעבדו בחג החנוכה". עוד הוסיפה מנהלת הגן כי "ללא נוכחות של צוות מסייע מקצועי ומנוסה המכיר את ילדי המסגרות על מגבלותיהם המוטוריות ורפואיות, לא תתקיים קייטנת 'גן אסיף'".

המועצה המקומית: "לא נוכל להמשיך ולתקצב את שכר הסייעות"

"אין דרך לתאר כמה זה קריטי בעבור הילדים", אומרת א', שדואגת כי בנה בן ה-7 לא יוכל להשתלב במסגרת אחרת. "בגלל המצב של בני הוא חייב להיות צמוד לבית חולים. נדמה שאנשים לא מבינים את הקושי של הילדים להסתגל לאנשי צוות, זה משהו שנבנה לאורך שנים, זו עבודה רגישה ועדינה שבטיפול לא נכון, מצבם יכול להתדרדר. לא נראה לי הגיוני שסוגרים את המסגרת באמצע השנה וללא התראה. הסייעות מפסיקות לעבוד חלקית כבר בשבוע הבא, היום הודיעו לנו שבמשך שלושה ימים מחג החנוכה הגן לא יפעל ובתחילת החודש הבא ככל הנראה זה ייסגר לחלוטין, פנינו למועצה ולמשרד החינוך ואף אחד לא נותן לנו תשובות".

מהמועצה המקומית באר יעקב נמסר: "המועצה שילמה במשך שנים רבות את השכר של הסייעות, אב הבית ומזכירת המוסד החינוכי - 23 אנשי צוות סך הכל. התקציב הגיע בין השאר מתשלומי ההורים. במשרד החינוך החליטו מסיבה שאינה ידועה לנו להעביר את תשלומי ההורים לבית החולים אסף הרופא. למועצה מונה חשב מלווה והוחלט כי לא נוכל להמשיך ולתקצב את שכר הסייעות".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "מחוז מרכז של משרד החינוך, אגף החינוך המיוחד והמינהל הפדגוגי נפגשו עם המועצה המקומית ובית החולים אסף הרופא ופועלים במאמץ רב להסדרת העניין והמשך קיום שגרת הלימודים במוסד החינוכי".

מבית החולים אסף הרופא נמסר: "בית הספר אסיף במרכז הרפואי אסף הרופא הינו בית ספר שיקומי, המיועד לילדים בעלי נכויות שונות. סיף הינו בית הספר היחידי בארץ הנמצא בשטח מרכז רפואי ונמצא בפיקוח האגף לחינוך מיוחד במשרד החינוך ומופעל על ידו. המרכז הרפואי אסף הרופא מעניק תמיכה ושירותים רבים, תפעוליים וקליניים, לילדי בית הספר (אף מעל הנדרש) וזאת מתוך הכרה בחשיבות בית הספר ותרומתו לילדים המדהימים הלומדים בו".

"מעולם שרותים אלו לא כללו את כח האדם. אלו היו מאז ומתמיד (והם עדיין כך ) מתוקצבים ומוצבים באחריות משרד החינוך והמועצה המקומית באר יעקב. אנו תמהים על המידע הלא מדוייק".

לפניות לכתב: AzriA@ch2news.tv