אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
תלונות על מבחן לא שוויוני | צילום: חדשות 2

הסטודנטים שניגשו לבחינת המתא"ם (בחינת הכנה ללימודים מתקדמים בפסיכולוגיה) החודש, הופתעו לגלות כי כמחצית מהם קיבלו ממכון הלימוד שבו למדו לקראת הבחינה טקסטים שבסוף הופיעו בבחינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בחינת המתא"ם, שנערכת מטעם המרכז הארצי לבחינות והערכה, אמורה להיות בחינה סטנדרטית ושוויונית לכל מי שניגש אליה. לכן, הטקסטים שבה אמורים להיבחר בקפידה, כך שאף תלמיד לא יכיר אותם או את השאלות שעליהם נשאלים.

אבל, במועד האחרון נתקלו הנבחנים בשני טקסטים (מתוך ארבעה) שהופיעו במבחני הסימולציות של מכון ההכנה לבחינה "פתרונות", ובכך העניק לאלו שנרשמו לקורס באותו מכון יתרון בלתי הוגן על תלמידי המכון השני המכין תלמידים, מכון "אופק".

"הסימולציות המדוברות מופיעות בספרים של פתרונות כבר שנתיים לפחות", טענה בר שוצמן, אחת התלמידות של מכון 'אופק'. "נראה לי תמוה ש'פתרונות' הצליחו לנבא מתוך מספר אינסופי של מחקרים בפסיכולוגיה בדיוק שני טקסטים שהופיעו במתא"ם, ואף להסיק את המסקנות הנכונות כדי לשאול שאלות זהות כמעט לגמרי לאלו שהופיעו בבחינה".

שוצמן הוסיפה עוד בפנייתו לחדשות 2 כי "לא ייתכן מחדל ברמה כזו שיגרום עוול למספר רב של אנשים שעשו מאמץ הן כספי והן מנטלי שלבסוף ייכשל בגלל רשלנות או לחילופין אינטרסים מסתוריים של המרכז הארצי לבחינות והערכה".

מנכ"ל מכון "אופק" ליאור בין, שמנהל את הקורס במשך שש שנים, טוען כי "למרות שזה המבחן הכי מוקפד שיש, המרכז הארצי השתמש בטקסטים שהיו ברשות מכון 'פתרונות', וברור לו שכך הדבר".

בין הדגיש שלא מדובר פה בסכסוך בין שני המכונים: "גם ברשת ניתן לראות סולידריות מצד התלמידים של מכון 'פתרונות', שנהנו מהיתרון היחסי". הוא אף ביקש להסביר את התוצאה ההרסנית של המחדל: "התלמידים עוברים תהליך ארוך מרגע סיום לימודי התואר הראשון. הם עושים את בחינת המתא"ם, שעולה להם הרבה כסף, ואז הם צריכים לעבור שנה שלמה בה הם הולכים לראיונות ובחינות נוספות".

בעקבות כישלונם הצפוי בבחינה הנוכחית, טוען בין, רבים מהם יוותרו: "סביר להניח שכ-80% מהם יתייאשו ולא יהפכו לפסיכולוגים. נעשה פה עוול שאני לא חושב שאפשר לתקן".

מהמרכז הארצי לבחינות והערכה נמסר בתגובה כי "פריטי הבחינה לא נלקחו מכל מכון שהוא. בכל בחינות המרכז הארצי לבחינות ולהערכה יכולים להופיע פריטים שנעשה בהם שימוש בעבר. הטענות באשר לבחינת מתא"ם הנוכחית נבדקות. אם יתברר כי נמצא דפוס תשובות חריג - המרכז הארצי ישקול לא להכליל את הפריטים החריגים, בחישוב הציון, כפי שנעשה בכל בחינה שבה נמצאים חריגים. המרכז יודיע החלטתו בתום הבדיקה".

מחברת "פתרונות" נמסר בתגובה: "אנו מכינים את תלמידינו באמצעות חומרי לימוד מקוריים, אותם אנו מפתחים עצמאית תוך הפעלת מיטב אנשי הפיתוח בחוגים לפסיכולוגיה. בבחינת מתא"ם 2014 שהועברה אתמול, הופיעו כ-90 שאלות ומספר קטעי קריאה, ביניהם שני טקסטים מדעיים שנטען כי הם דומים לטקסטים שהופיעו בחומרי הלימוד שלנו. מדובר בטקסטים מדעיים בפסיכולוגיה שפורסמו בכתבי עת פסיכולוגיים, ואשר חוברו שלא על ידי אנשי המרכז הארצי. אנו ערכנו ופרסמנו תמצות עצמאי של טקסטים אלה, וככל הנראה המרכז הארצי ערך גם הוא תמצות לטקסטים אלה".

"למיטב הבנתנו, מדובר בטקסטים שהמרכז הארצי כבר עשה בהם שימוש בשנים קודמות, ואשר נבחנים בעבר ידעו לספר שעליהם נבחנו בבחינות מתא"ם קודמות. חשוב לציין כי חלק משמעותי ביותר בבחינה, הבוחנת הבנה ויכולת ניתוח, הינו השאלות המתייחסות לטקסטים. השאלות עבור טקסטים אלה בחומרי הלימוד שלנו, שנועדו לבחון יכולת הבנה והסקה, חוברו על ידינו בצורה עצמאית, ולכן שונות בתכלית משאלות הבחינה שהעביר המרכז הארצי, הנכתבות על ידו. יתר על כן, שאלות אלה והטקסטים המדוברים הופיעו בחומרי הלימוד שלנו גם בעבר".