התכנית למלחמה בהעתקה בבגרויות (צילום: פלאש 90, יוסי זליגר)
התכנית למלחמה בהעתקה בבגרויות | צילום: פלאש 90, יוסי זליגר

משרד החינוך נלחם בתופעת ההעתקות: לאחר שבשנים האחרונות התגלו מספר מקרים חמורים של העתקות בבחינות הבגרות, אנשי משרד החינוך יציגו היום (ראשון) רפורמה בטוהר הבחינות - רפורמה שאמורה להשליך גם על יכולתם של התלמידים להתקבל לאוניברסיטה על סמך תעודת הבגרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת הרפורמה יחולקו בתי הספר בישראל לשלוש קטגוריות - ירוק, צהוב ואדום. החלוקה תבוצע על פי מספר מחברות בחינת הבגרות שנפסלו בבתי הספר בשני המועדים האחרונים.

בתי ספר שבהם אחוז הבחינות הפסולות הוא אפסי ייכללו במסלול הירוק, ובמסגרתו יורחב האמון שמעניק המשרד למוסד הלימודי ויועברו אליהם סמכויות נוספות. בין היתר נבדקת האפשרות כי הבוחנים בזמן הבחינה יגיעו מתוך צוות בית הספר עצמו.

במסלול הצהוב ייכללו בתי ספר שבהם 1%-3% של מחברות בחינה פסולות. במסגרת המסלול הצהוב ייאסר על צוות בית הספר להיכנס למוסד הלימודי בזמן הבחינה. כמו כן, מחברות הבחינה יגיעו לבית הספר עם תחילת המבחן באמצעות שליחים או אמצעים טכנולוגיים, וזאת בניגוד למצב כיום שבו המחברות מגיעות לבתי הספר לפני המבחן.

אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
תלמידים ייבחנו מחוץ לבתי הספר | צילום: חדשות 2

כבר בחורף הקרוב

המסלול האדום מציג הקשחה מהותית ביחס של משרד החינוך לבתי ספר שיוגדרו בעייתיים. התלמידים בבית ספר במסלול האדום כלל לא ייבחנו בין כותלי המוסד הלימודי, והתלמידים יצטרכו להגיע להיבחן במרכזי היבחנות מיוחדים.

הסיווג של בתי הספר לא יהיה חסוי ויפורסם בגלוי והרפורמה צפויה להיכנס לתוקף כבר במועד החורף הקרוב. במהלך היום צפוי משרד החינוך להכריז רשמית על הרפורמה, ואז יתבררו במלואם כל הסעיפים שנועדו להגביר את טוהר הבחינות בבתי הספר.

"אנחנו עושים צעד חשוב בהעמקת התכנית הלאומית ל'למידה משמעותית'", אמרה מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן. "במסגרת התכנית נעביר יותר ויותר סמכויות לבתי הספר. אנחנו מאמינים במנהלים, במורים ובתלמידים. אמון מחולל שינוי בכיתה ותורם לחיזוק מעמד המורה ולשיפור חוויית ההוראה. אין פירושו של מתן האמון והאוטונומיה כדי לפגוע בערכי היסוד עליהם מושתת מערכת החינוך – ערכים של מוסר והוגנות. לא נאפשר ניצול לרעה של האמון ונפעל לטפל במלוא החומרה במקרים של פגיעה בטוהר הבחינות".

מהנהלת התאגדות מנהלי בתי הספר נמסר בתגובה לתכנית: "אנו מקדמים בברכה את תכנית משרד החינוך לשמירה על טוהר הבחינות. אין ספק שהתכנית, מחד גיסא, תצמצם את הפגיעה בטוהר הבחינות, ומאידך גיסא, תעמיק את האמון בבתי הספר השומרים ממילא על טוהר הבחינות. אנו מעריכים שיהיה קשיים לוגיסטיים מסוימים שיהיו ניתנים לפתרון, ויעודדו בתי ספר להקפיד על טוהר הבחינות".