לא שומרים על כללי החינוך
לא שומרים על כללי החינוך | צילום: 123RF, חדשות

רוצים לשמור על חינוך הילדים? תוותרו על בייביסיטר אצל סבא וסבתא: אחרי שינצלו את כל ימי החופש, ימי המחלה וימצו עד תום את כל האפשרויות, יפנו ההורים למוצא האחרון - סבא וסבתא. עד כמה הם שומרים על כללי החינוך של ההורים? מסתבר שלא הרבה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מחקר שנערך באוניברסיטת בן גוריון ואוניברסיטת ראטגרס בניו ג'רזי מצא כי נכדים תחת השגחת הסבא והסבתא מבלים כמחצית מהזמן מול מסכים. עוד עולה במחקר כי הסבים מאפשרים לנכדים עוד יותר זמן מסך מאשר הסבתות.

עורכות המחקר פרופ' נלי אליאס ופרופ' גלית נמרוד מהמחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון יחד עם פרופ' דפנה למיש מאוניברסיטת ראטגרס, חקרו את פרקטיקות השימוש במדיה של ילדים בגילאי 2-7 כאשר הם נמצאים בהשגחת הסבא והסבתא לפחות פעם בשבוע. במחקר נמצא שבמהלך שהות ממוצעת של ארבע שעות, נכדים בילו שעתיים בצפייה בתוכן מסך ובשימושים אחרים במדיה.

המחקר שפורסם בכתב העת Journal of Children and Media מציע לסבים וסבתות להגביל את השימוש של נכדיהם במסכים באמצעות הגדרת כללים פשוטים להגבלת היקף השימוש במסכים בזמן השמירה עליהם. לפי החוקרות, זה נחוץ במיוחד כאשר הילדים מגיעים לבית הסבים מצוידים במכשירים ניידים.

רוצים להפחית את השימוש במסכים? ציידו את סבא וסבתא בצעצועים וספרים

"על אף החשיפה הגבוהה של הילדים למסך, אין אנו מפנות אצבע מאשימה כלפי הסבים והסבתות", אומרות החוקרות. "שמירה על נכדים נמרצים היא משימה מאתגרת מאד, במיוחד אם זה נעשה מספר פעמים בשבוע. עם זאת, ממצאי המחקר מדגישים את הצורך בפיתוח תכניות ייעודיות לסבים ולסבתות, אשר יסייעו להם במשימה זו ויציעו כלים להפיכת הצפייה בתוכן מסך למועילה יותר הן מבחינה התפתחותית והן מבחינת חיזוק הקשר בין הסבים והנכדים".

ממצאים נוספים שהעלה המחקר מראה שבממוצע, סבים וסבתות התקשו יותר להשגיח על השימוש במדיה של ילדים גדולים יותר. כך, משך זמן השימוש הנמוך ביותר במסכים נמצא בקרב ילדים בני שנתיים עד שלוש, ממוצע של 98 דקות. ילדים בגילאי ארבע עד חמש בילו בממוצע 106 דקות עם מול מסכים, ואילו ילדים בגילאים שש עד שבע זכו ל-143 דקות זמן מסך.

סבים וסבתות מאפשרים יותר זמן מסך כאשר הם שומרים על נכדים בבתיהם לעומת הגעה אל בית הילדים. הם גם מאפשרים יותר זמן מסך כאשר הילד מביא עמו מכשיר דיגיטלי מהבית, כפי שעושים 22 אחוזים מהנכדים.

החוקרות ממליצות להורים לספק יותר צעצועים, משחקים וספרים כדי לסייע להוריהם להעסיק את הילדים כאשר הסבים והסבתות שומרים על הנכדים בבתיהם ולא בבית הילד. החוקרות גם ממליצות לסבים ולסבתות לקבוע כללים קפדניים שבעזרתם הם יצליחו לצמצם את זמן המסך של הנכדים.