שידור ישיר: צעדת הדגלים השנתית
חלוקים בנושא חוק הלאום | צילום: רויטרס, חדשות

רוב הציבור תומך בשינוי נוסחו של חוק הלאום השנוי במחלוקת, כך עולה מנתוני מדד השלום החודשי של המכון הישראלי לדמוקרטיה ואוניברסיטת תל-אביב, המפורסם הבוקר (שלישי). עוד עולה שבאוכלוסייה היהודית יש תמיכה רחבה בנישואים אזרחיים ובשוויון זכויות לקהילה הגאה. בנוגע למתיחות הביטחונית בדרום סבורים רוב היהודים שאם חמאס תפר את הפסקת האש, יש לפתוח במבצע רחב היקף ברצועת עזה, כולל כניסה קרקעית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בנושא חוק הלאום, נראה כי הציבור היהודי חצוי בשאלת נחיצותו בתזמון הנוכחי. 47% סבורים שלא שהיה צורך לחוקק את החוק ו-45% סבורים שהיה צורך בכך. בקרב הציבור הערבי הדעות יותר נחרצות, שם 84% סבורים שלא היה צריך לחוקק את החוק. עם זאת, רוב הישראלים, 61.5%, סברו שהיה צריך להתייחס בחוק הלאום החדש גם לעניין השוויון. בפילוח לפי מחנות פוליטיים: 50% ממצביעי הימין סבורים שהיה צורך להוסיף את ערך השוויון, בקרב מצביעי המרכז מדובר ברוב של 74% ואילו רוב גדול אף יותר של מצביעי השמאל, 91%, סבור כך.

למרות מחאת העדה הדרוזית שקיבלה חשיפה רבה, 61% מהישראלים מאמינים שהחוק לא ישפיע על מחויבות בני העדה כלפי המדינה. 51% מהיהודים הביעו תמיכה בשינוי שנעשה בחוק לגבי השפה הערבית הקובע כי היא תהפוך משפה רשמית לשפה במעמד מיוחד, בעוד ש-93% מהערבים מתנגדים לו.

מחאה של הקהילה הגאה בתל אביב
תמיכה רחבה בשוויון ללהט"ב | צילום: מרים אלסטר/ פלאש 90, חדשות

80% מהיהודים שענו כי הם מכירים זוגות להט"בים תומכים בשוויון זכויות

כמה ימים לפני מצעד הגאווה בירושלים, וברוח המחאות של השבוע שעבר, נדמה כי קהילת הלהט"ב באמת לא לבד: רוב משמעותי בקרב היהודים (68%) תומכים בכך שלזוגות להט"בים יהיו בדיוק אותן זכויות כמו לזוגות אחרים. בסך הכול 60% מהישראלים תומכים במתן זכויות שוות לזוגות להט"בים, כשבקרב חילונים ומסורתיים רוב מוחלט תומך בכך (85% ו-76% בהתאמה), לעומת 19% בלבד מהחרדים ו-36% מהדתיים.

בהקשר זה, שני שליש מהיהודים לעומת שליש מהערבים ציינו כי הם מכירים אנשים שחיים בזוגיות עם בן או בת זוג מאותו המין. מעניין לראות כי 80% מהיהודים שענו כי הם מכירים זוגות להט"בים תומכים בשוויון זכויות.

תקיפה בעזה, ארכיון
תקיפה בעזה, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

61% מהישראלים תומכים בכך שזוגות בני אותו מין יוכלו לאמץ ילדים בישראל. עם זאת, רוב בקרב הציבור היהודי (63%) לא מאמין לאמירתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יפעל לשינוי חוק הפונדקאות כך שיחול גם על זוגות גברים. רק בקרב מצביעי הליכוד יש רוב למאמינים לאמירה זו.

57% מהישראלים (64% מהיהודים) תומכים במתן האפשרות להתחתן בנישואים אזרחיים. כמו כן, 59% מהיהודים תומכים בכך שמדינת ישראל תכיר בנישואים דתיים שנערכו על ידי רבנים רפורמיים או קונסרבטיבים.

בנוגע למצב המתוח ברצועת עזה, שני שליש מהישראלים הסכימו עם שר הביטחון על כך שחמאס מנסה לגרור את ישראל למבצע צבאי רחב היקף. 54% מכלל הציבור סבורים שאם החמאס יפר את הפסקת האש, יהיה נכון לפתוח במבצע צבאי רחב, כולל כניסה קרקעית לעזה.

תמיכה בסיוע לסורים
תמיכה בסיוע לסורים | צילום: דובר צה"ל, חדשות

לאור המתיחות בעזה, ו-13 שנים אחרי ההתנתקות, 48.5% מהישראלים סבורים שהמהלך היה צעד לא נכון מבחינת האינטרס הלאומי. בפילוח לפי יהודים וערבים: 56% מהיהודים סבורים שההתנתקות הייתה צעד לא נכון, ואילו 68% מהערבים סבורים שמדובר היה בצעד נכון.

ומדרום לצפון: רוב משמעותי בציבור (77.5%) הביעו תמיכה במדיניות של מתן סיוע בשירותי רפואה ומזון לנפגעי מלחמת האזרחים בסוריה, אך 70.5% סבורים שישראל צודקת בכך שהודיעה כי לא תאפשר לפליטים סורים להיכנס לשטחה אפילו אם הם בסכנת חיים. יש לציין כי בקרב הציבור הערבי 66% תומכים בהכנסת הפליטים שנשקפת סכנה לחייהם, לעומת 80% שסבורים הפוך בציבור היהודי.