מצעד הגאווה בירושלים הוא תמיד אירוע רגיש ונפיץ – אולם הסמיכות של המצעד הקרוב, שייערך ביום חמישי, לאישורו של חוק הפונדקאות מוסיף לו מימד נוסף. ההערכה היא כי במצעד ישתתפו השנה בין 20 ל-30 אלף בני אדם, כפי שקרה בשנתיים האחרונות – ובמשטרה מנסים למנוע מכל הפרעה להתרחש.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בין היתר, החלו בשבועות האחרונים סוכני משטרה ליצור קשר עם פעילי ימין קיצוני כדי לבדוק מה תוכניותיהם לקראת המצעד. "איפה אתה מתכנן להיות ביום חמישי?", שואל סוכן פעיל ימין קיצוני צעיר. "אני מתקשר לבקש ממך שתיזהר בהתאם לחוק, שלא תגיע לגזרה שם". כשהצעיר משיב כי "אני מכיר את החוק, יש לי אישור מהמשטרה אלא אם כן יש צו שאסור לי להיות שם", הסוכן מבהיר: "אם יש לך כוונות להגיע ולהפר את הסדר, יהיה צו".

פעילי ימין קיצוני מוכרים ומסומנים אחרים זכו גם לביקורי בית של שוטרים, שהתריעו בהם לבל ינסו לפגוע בצועדים. "אני מודיע לך שאסור לך לעשות שום מעשה, שום אמירה, שום דבר", מדגיש שוטר בפניו של פעיל ימין קיצוני המוכר למשטרה. "אני חושב שההתנהלות של המשטרה היא חמורה ביותר", מוחה פעיל הימין הקיצוני ועורך הדין איתמר בן גביר. "להגיע לבתים של פעילים ולאיים עליהם לא ללכת להפגין, לא להשתתף במחאה כזאת או אחרת - מה קרה לנו? נהיינו אירן?".

רצח שירה בנקי. עדיין מהדהד (צילום: חדשות)
רצח שירה בנקי. עדיין מהדהד | צילום: חדשות

נכון לעכשיו אין התרעות חריגות או מידע מודיעיני על כוונות לחבל במצעד או לפגוע בצועדים – אבל הטראומה של המצעד הטראגי לפני שלוש שנים עדיין מרחפת ומותירה את רישומה אצל כל מי שקשור למצעד, בראש ובראשונה כמובן על המשטרה. 2,400 שוטרים ושוטרי מג"ב - במדים וסמויים - יוצבו לאבטח את המצעד, שיישתרך מגן הפעמון ועד לגן העצמאות. כל מי שיגיע אליו, ייבדק בקפדנות.

מפקד המחוז יורם הלוי עוסק בנושא כבר ימים ארוכים. החשש העיקרי הוא כמובן הומופובים קיצוניים דוגמת ישי שליסל, אך לא רק – גם פעילי ימין קיצוני שינסו לחבל במצעד מטרידים את המשטרה. המשטרה התירה לפעילי להב"ה להפגין נגד המצעד במתחם מיוחד, תחת מספר הגבלות, בהן איסור על נאומים וכרזות המסיתים בניגוד לחוק. בנוסף, נאסר על הפעילים להגיע למסלול הצעידה עצמו ולעשות שימוש בבעלי חיים.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/