חמישה ימים לפתיחת שנת הלימודים - מה יקבלו המורים בתלושים? רחל קינן היא מחנכת בבית ספר יסודי. היא עובדת במערכת כבר 12 שנים כמורה ועוד שנתיים מדריכת מורים. תלוש השכר החודשי שלה עומד על 7,825 שקלים ברוטו. נופר פרנקל היא מורה 6 שנים. היום היא מורה למקרא בחטיבת ביניים. תלוש השכר שלה עומד על 6,100 שקלים. אייל נמר מורה 4 שנים. היום הוא מחנך בתיכון ורכז מגמת מידענות סייבר. שכרו עומד על 8,600 שקלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"נורא רציתי לגעת בילדים ולהיות משמעותית בחיים עבורם", אומרת קינן. "הגעתי בשביל לעשות שינוי ביחד עם הנוער", אומר נמר שהוא גם יו"ר ארגון עובדי ההוראה "יציגים". "אני מאוד אוהבת את העבודה שלי וזו אחת הסיבות העיקריות שמשאירה אותי במקצוע", מסבירה פרנקל.

שלושתם הגיעו עם ערכים וכוונות טובות למערכת החינוך, לאחד המקצועות הכי חשובים שיש. השכר שלהם הוא לא שכר רעב, אבל הוא רחוק מלשקף את החשיבות של המקצוע.

נופר פרנקל (צילום: החדשות)
נופר פרנקל | צילום: החדשות

השכר הממוצע של מורה בישראל הוא 8,000 שקלים ברוטו - 20% פחות מהשכר הממוצע במשק.

מורה ביסודי (ברפורמת "אופק חדש") ישתכר בשנה הראשונה 6,300 שקלים.
מורה בעל יסודי (ברפורמת "עוז לתמורה") ישתכר בשנה הראשונה 8,000 שקלים.

מורה ביסודי ישתכר אחרי 5 שנים 7,450 שקלים.
מורה בעל יסודי ישתכר אחרי 5 שנים 8,396 שקלים.

מורה ביסודי ישתכר אחרי 10 שנים 9,200 שקלים.
מורה בעל יסודי ישתכר אחרי 10 שנים 9,639 שקלים.

שעות העבודה בכיתה של המורים אולי קצרות, אבל שעות העבודה ממש לא נגמרות בצהריים. על פי התחשיבים הרשמיים, שכר המורה ביסודי כולל 36 שעות שבועיות26 שעות בכיתה ועוד 10 שעות להכנה, לתגבור, לישיבות, לימי הורים לאירועים כיתתיים ועוד.

רחל קינן (צילום: החדשות)
רחל קינן | צילום: החדשות
אייל נמר (צילום: החדשות)
אייל נמר | צילום: החדשות

שכר מורה בעל יסודי מחושב על פי 40 שעות בשבוע30 שעות לשיעורים בכיתה ועוד 10 שעות לפעילויות האחרות. אבל זה לא ממש מספיק. המורים מוצאים את עצמם עובדים שעות נוספות רבות מחוץ לכותלי בית הספר, שעות שעליהם הם לא מתוגמלים.

אנו שולחים אליהם מדי יום את ילדינו לשעות רבות וסומכים עליהם שיקנו להם ערכים, חינוך וידע, אבל רבים מהמורים בישראל עדיין מרגישים שהפער בין המאמצים שהם משקיעים והעבודה הקשה הנדרשת מהם לבין השכר שהם מקבלים פשוט לא הוגן. מורים הם המשאב הכי חשוב שיש לנו. צריך לטפח אותם ולא לתת להם להתמודד עם משכורות מביכות.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/