הגיל שבו נחשפים ילדים לתכנים פורנוגרפיים ברשת הולך ויורד עם השנים, ועומד בממוצע על גיל 8. התארגנות חדשה של אלפי הורים מרחבי הארץ מבקשת להדק את הפיקוח על זמינות התכנים - מול חברות הסלולר וספקיות האינטרנט. הם מתכננים לצאת ולהפגין, בניסיון להעלות מודעות ולהעביר מסר להורים אחרים לעמוד על המשמר ולמנוע את החשיפה לאתרים ברשת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נ' ו-א' גרים ביישוב קטן בצפון הארץ. רחוקים מהמסכים, משקיעים כל דקה בגידול הילדים. אבל כבר לפני שלוש שנים גילו שבתם חשופה לתכנים פורנוגרפיים, וחודשים האחרונים אף חלה עליית מדרגה. "היא מתחילה לתאר לי את כל מה שראתה, איך גברים תוקפים מינית בחורה", סיפרו.

לפני כחודשיים בוועדת הכלכלה של הכנסת עלה הנתון הבא - הגיל הממוצע שבו נחשפים ילדים לפורנו הוא 8. כש-72 אחוזים מהילדים מחזיקים במכשיר סמארטפון, המרחק בינם ובין מה שקורה ברשת הוא קטן מאוד.

הנתונים האלה הובילו קבוצת הורים להקים מטה מאבק בשם "הפורום הדיגיטלי - שומרים על הילדים ברשת". "אחת המחנכות סיפרה שילדים קיבלו טאבלטים מהעירייה והם ישבו וצפו בסרטים פורנוגרפיים", סיפר אחד ממובילי המאבק.

3000 הורים כבר הצטרפו לקבוצת הפייסבוק, ו-8 ארגונים חברתיים נרתמו למאבק. היום (ראשון) הם החלו בקמפיין דיגיטלי: הודעת וואצאפ עברה בקבוצות ההורים וקראה לשלוח מיילים בנושא לחברות הסלולר וספקיות האינטרנט. היוזמה עבדה: כמעט 40 אלף מיילים כבר נשלחו.

"החלטנו לעשות הפגנה ולבקש מספקיות התוכן לספק ערוץ בטוח לילדים שלנו", סיפרה אחת ממובילות המחאה. "שחברות הסלולר יספקו מסלול מותאם לילדים".

חברות הסלולר כיום כבר מציעות פתרונות לסינון תכנים, שחלקם אף מוצעות בחינם. מנגד, ההורים טוענים שהן לא עושים מספיק כדי לספר להורים על קיומם. לא בטוח שחברות הסלולר יתרגשו מהקמפיין של ההורים - אך בטוח שהמודעות לנושא הולכת וגדלה.