"אפשר לדבר על קיצור החופשות באיסרו חג" - מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, אמרה היום (ראשון) בוועידת המשפיעים של החדשות שהתקיימה בבני האומה כי במידה ויוסיפו תשלום למורים המחליפים, קיצור חופשת הסוכות - אפשרית. לדבריה הקיצוצים בשכר המורים פגעו במערכת החינוך ובעקבות למספר ימי החופש גדול מידי בשנת לימודים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בן דוד הגיבה לטענות כי למרות שהחופש הגדול נגמר התלמידים הולכים להעביר את רוב החודש הקרוב בביתם והזכירה כי הקיצוץ במשכורות פגע במורים: "בעבר מקצוע ההוראה היה מהמבוקשים בשוק העבודה והיום המורים עוזבים את המערכת". בן דוד גם הזהירה: "זה תמרור אזהרה שחייב להבהב לראשי משרד החינוך. זו מציאות שאנחנו חייבים לשנות".

הצהרונים ישארו סגורים? (צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות)
"הקיצוץ בשכר מהווה פגיעה במערכת החינוך" | צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות

בחודש ספטמבר ייהנו תלמדי ישראל מ-14 ימי חופשה לעומת 13 ימי לימודים והנטל על ההורים העובדים יימשך. לא מפתיע, לכן, כי 60% מקרב היהודים בישראל חושבים שיש במערכת החינוך יותר מדי ימי חופשה. רק 4% חושבים כי מספר ימי החופשה מועט מדי ו-30% שמספר ימי החופשה מתאים. התוצאות, שהתפרסמו אתמול לראשונה ב"חדשות Online", הן חלק מ"מדד השלום" של המכון לדמוקרטיה ואוניברסיטת תל אביב.

גם כשמנתחים את הנתונים בקרב כלל הציבור ולא רק בקרב היהודים שנהנים מחגים רבים, המספרים דומים למדי: 56% מקרב הציבור הכללי חושבים שיש יותר מדי ימי חופשה, 5% חושבים שיש מעט מדי ו-33% חושבים שמספר ימי החופשה מתאים.

אז איך נראה חודש ספטמבר?

בשבוע הראשון - עובדים כרגיל.
בשבוע השני - ראש השנה: ערב החג ביום ראשון והחג עד יום שלישי (9-11.9) - יום עבודה מקוצר ושני ימי שבתון.
בשבוע השלישי - כיפור: ערב יום כיפור ויום כיפור עצמו בימים שלישי ורביעי (18-19.9)- יום עבודה מקוצר ויום שבתון.
בשבוע הרביעי - סוכות: ערב חג ביום ראשון, חג בשני וחול המועד בהמשך השבוע (23-29.9)- יום עבודה מקוצר, יום שבתון ו-3 ימי חול המועד.
בשבוע החמישי - שמחת תורה: ערב חג ביום ראשון, שבתון ביום שני ואיסרו חג בשלישי (30.9-2.10)- יום חול המועד ושבתון. איסרו חג הוא יום עבודה לרובנו.

כך יראה חודש ספטמבר (צילום: חדשות)
כך יראה חודש ספטמבר | צילום: חדשות

בסך הכל, מתוך חודש שלם, אחרי שסופי השבוע הורדו, את השבתונים, ערבי החג וימי חול המועד נשארנו עם 10 ימי עבודה מלאים רגילים בלבד. לוח חופשות התלמידים לחודש הנוכחי נראה כך: 3 ימים בראש השנה, יומיים ביום כיפור ו-9 ימים בסוכות. כאמור, בסך הכל - 14 ימי חופשה לעומת 13 ימי לימודים.