עלייה מדאיגה במאובחנים באוטיזם, אילוסטרצ
שביתה במעונות היום החל מיום ראשון? | צילום: Jurgita Vaicikevičienė, 123RF

פגישת ראשי הארגונים ויצו, נעמ"ת וארגונים נוספים עם נציגי משרד האוצר שהתקיימה היום (שישי) התפוצצה בלי שהושג כל סיכום, כך שהשביתה עומדת בעינה ומעונות היום יהיו סגורים ביום ראשון. "אם מישהו חושב שאפשר לפתור את בעיית הגיל הרך בתוספת של כמה עשרות שקלים למטפלת - הוא טועה לחלוטין", אמרו ראשי הארגונים. באוצר בוחנים את האפשרות לבקש להוציא צווי מניעה לשביתה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד הוסיפו כי הצעת האוצר דיברה על הקמת ועדה עתידית, אולם בפועל לא הוצע דבר והפגישה היתה "מבישה". מוקדם יותר היום דווח כי טרם נמצא פתרון לשביתה המסתמנת במעונות היום וכך, יותר מ-80 אלף פעוטות ייאלצו להישאר בבית עם הוריהם החל מיום ראשון הקרוב.

לדברי משרד האוצר, הארגונים דחו הצעות של משרדי הממשלה להגדלת ההכנסה השנתית באלפי שקלים לכל מטפלת, שכן הדבר היה בא בחלקו על חשבון הוצאות ההנהלה. "אנו קוראים לארגונים שנותרו בהתעקשותם שלא לקבל את המתווה המוצע, לחזור בהם מאיום השביתה ולפתוח את שנת הלימודים כסדרה ולהמשיך בדיונים", נמסר מהאוצר. "בכוונת המשרד לפעול להגשת צווי מניעה נגד השביתה במטרה לאפשר להורים לאחר החופשה הארוכה לשלוח את ילדיהם למעונות היום ובמקביל, להמשיך בהידברות".

ההורים זועמים על התשלום לצהרונים, צפו בכתבה
המגעים עם האוצר התפוצצו | צילום: חדשות 2

הסיבה לשביתה היא מחסור חמור במספר המטפלות ומחאה על שכרן. הארגונים שמפעילים את מעונות יום המפוקחים על ידי משרד העבודה והרווחה כמו ויצו, נעמ"ת ואמונה טוענים כי השכר הנמוך הוא זה שמוביל למחסור בכוח אדם, ולכן מטפלת אחת אחראית לשמונה תינוקות שלא על פי התקן.

"אני רוצה שיתנו לנו קודם כל משכורת טובה, שיהיה אפשר לגמור את החודש", הסבירה אסנת שם טוב המטפלת בפעוטות זה 30 שנה. "אני רוצה שיהיה אפשר להגיע לגן בשמחה, זה החינוך של דור העתיד - הגיל הרך הוא לא סתם שמרטפייה".

המצב כיום חורג ממה שנקבע בחוק. על פי התקינה צריכה להיות מטפלת אחת על כל שישה פעוטות. אם מסתכלים על מה שקורה בעולם, ב-OECD התקן הוא אף יותר מחמיר ועומד על מטפלת לכל ארבעה.

בת 4 במצב קשה מאוד, אילוסטרציה
"הגיל הרך הוא לא סתם שמרטפייה" | צילום: Vereshchagin Dmitry, 123RF

"אנחנו לא יכולים יותר, אין לנו עובדות. אנחנו במצוקה קשה, חוששים מאוד שיקרה פה אסון - ממשלת ישראל אנא התעוררי", דרשה גליה וולוך יו"ר ארגון נעמת. באוצר חוזרים על כך שהארגונים חתומים על שקט תעשייתי עד ל-2019. אבל כך או כך כשאין מטפלות, שנת הלימודים לא תיפתח.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/