בוועידת המשפיעים של החדשות התארחו סגנית שר החוץ ח"כ ציפי חוטובלי והרב עו"ד גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית. בשיחה עם כתבנו יאיר שרקי על היחס של מדינת ישראל לזרמי היהדות השונים, הדיון התפתח לכדי עימות והשניים עלו למתקפה הדדית. חוטובלי יצאה נגד יהדות ארה"ב, שעושה לטענתה פוליטיקה קטנה על חשבון הציבור בישראל, ואילו קריב השיב: "הממשלה שלך ממשיכה לדרוך על יהודים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

קריב אמר כי: "לצערי, צריך לומר, למרות דעות אחרות מעולם לא חווינו יחס כל כך ביקורתי ולא הוגן מצד חברים בממשלת ישראל. חווינו בגידה". חוטובלי ביטלה את דבריו של קריב ואמר לו שהוא "לא מייצג את יהדות העולם".

סגנית שר החוץ טענה כי הסיבה שישראל מאבדת את יהדות ארה"ב היא לא מדיניות הממשלה - אלא הההתבוללות של היהודים בצדו השני של האוקיינוס: "יהדות העולם היא לא יהדות ארה"ב. אנו צריכים להסתכל על יהדות העולם בצורה רחבה יותר, אכפת לי מיהדות העולם. אנו מאבדים את יהדות ארה"ב בגלל נישואי תערובת - התבוללות".

הפאנל המיוחד בוועידה
הפאנל המיוחד בוועידה | צילום: החדשות

למרות שקריב הסכים כי יש אכן בעיית התבוללות בארה"ב, הוא המשיך בביקורת קשה שהטיח בממשלה וציין: "יש כאן ממשלה שמפרקת את הציבור לגורמים". חוטובלי דחתה את הדברים שאמר קריב, ותקפה בתורה את היהדות הרפורמית, שלטענתה עושה פוליטיקה קטנה בארה"ב - על חשבון הציבור בישראל.

חוטובלי: "יהדות ארה"ב מתבוללת ולא רואה את עצמה כיהודית"

כהוכחה לדבריה, היא סיפקה את הדוגמה של הרחבת רחבת התפילה המשותפת בכותל, שמהווה בשנים האחרונות אבן נגף ביחסים בין ישראל ליהדות ארה"ב: "ממשלת נתניהו עושה מהלך ראשון במעלה למען יהדות התפוצות בפתיחת המתחם בקשת רובינסון. לא ראיתי ממשלות שמאל שמייצרות מציאות אלטרנטיבית".

חוטובלי המשיכה בקו הלוחמני שלה נגד היהדות הרפורמית. "איך זה יכול להיות שהתנועה הרפורמית נתפסת כאנטי ישראלית?", תהתה וסיפקה כדוגמה את התנהלותה במעבר השגרירות לירושלים. "התנועה צריכה לעשות חשבון נפש - למה היא לא רוצה קשר לבירת ישראל הנצחית?".

ועידת המשפיעים
קהל הועידה בנייני האומה | צילום: החדשות

"לא יודע מה יותר הזוי בדברים של חוטובלי"

קריב יצא לאחר מכן נגד ההכללה של סגנית שר החוץ, שהתייחסה לכל היהודים כמקשה אחת. "מסתבר שהגיוון הפוליטי ברפורמים הוא מרשים. יש לנו גם אנשי ימין, אני רוצה רבה רפורמית בליכוד. אנו לא מזניחים את הזירה הפוליטית. אני אומר לחבריי האורתודוקסים, 'הרצחת וגם ירשת?'. יש להם מונופול על כל הזרועות".

חוטובלי מצדה השיבה לו: "אני חושבת שאתה מאבד את הלקוחות שלך - את יהדות ארה"ב. יהדות ארה"ב מתבוללת ולא רואה את עצמה כיהודית, אתה אמור להשאר ער בלילה. אני לא חוששת ליהודים פה". אז דחתה את הטענות למונופול של הרבנות האורתודקסית בישראל וציינה: "אין פה הדתה או כפייה דתית, בתי המדרש פורחים. יש לנו רנסנס מדהים".

קריב מצדו סיכם את השיחה הקשה ואמר: "אני לא יודע מה יותר הזוי בדברים של חוטובלי. הממשלה שלך ממשיכה לדרוך על יהודים שגישתם ליברלית יותר משלך.  לנו יש כבוד הדדי - יש יותר מדרך אחת להיות יהודי".