ועדת הכלכלה תכנס דיון דחוף בעקבות חשיפת "החדשות" את מקרי הונאת הקשישים. יושב ראש הוועדה, חבר הכנסת איתן כבל אמר כי העניין מקומם ומרתיח וכי מדובר בחבורת פושעים אכזריים המנצלת באופן בוטה את אחת האוכלוסיות הפגיעות בישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"כבר תקופה ארוכה נחשף מקרה אחר מקרה ועולם כמנהגו נוהג", התרעם כבל. "אדרוש הסברים מהרשות להגנת הצרכן, ממשרד הכלכלה ומכל הגורמים המקצועיים כיצד תופעה כזו רווחת ולא מטופלת. לא ניתן יד לעושק הזה ואני נחוש למגר אותה ולעקור אותה מהיסוד".

במסגרת בדיקת "החדשות" במסמכי התאגידים של רשם החברות עולה כי מאחורי החברות שעל שמן רשומות העסקאות המפוקפקות עומדים שני אנשים. בראשות החברות קניה טובה לצרכן וישיר אלקטריק עומד אדם בשם יוסי יוגר. מאחורי החברות אריאל בונוס, טלפאן ולבייר ישראל עומד אדם בשם קונסטנטין רדומיסלנסקי.

תקף את גבאי, תומך בפרץ. כבל (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
יושב ראש הוועדה ח"כ איתן כבל | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

תחת שני האנשים האלה פועלת תעשייה שלמה. "פנינו לאותן חברות, ביקשתי לראות מסמכי התקשרות- כלום. ביקשתי רשימה של המוצרים שנרכשו- התעלמות מוחלטת", סיפרה עו"ד כוכי טבקה, שמייצגת נפגעים מטעם הסיוע המשפטי של משרד המשפטים. "התופעה החמורה ביותר שעולה מהבדיקה שלי היא שיש כנראה מאגר של לקוחות שעובר בין החברות הללו. אלה לקוחות שנמצאים במצוקה, לרוב נשים שהתאלמנו, סמוך למועד, שהן בודדות, קשישות ובסמוך למאורע הלא נעים הן מקבלות טלפונים מהחברות".

״אלה אנשים שיכולים להיות רעבים ללחם ושאין להם גם ככה ממה לחיות", מסבירה מירב כהן מי שמובילה את המאבק ונמצאת בקשר ישיר עם הקשישים. כהן, יחד עם מתנדבים נוספים עובדת מול הממשלה בנושא ומנסה לעזור לקשישים להשיב את כספם. לדבריה, כל הכוחות צריכים לחבור יחד גם עם רשויות הממשלה כדי לשים סוף לתופעה.

מטעמו של יוסי יוגר, בעלי "קנייה טובה לצרכן" ו-"ישיר אלקטריק" נמסר בתגובה: "בהיעדר פירוט מקרים ספציפיים, נבצר ממרשי להגיב לגופן של טענות. הטענה כי מרשי עושה שימוש נוסף באשראי של קשישים ללא ידיעתם, הנה בבחינת עורבא פרח. החברות עוסקות בעיסוק מסחרי ופועלות כחוק".

מטעמו של קונסטנטין רדומיסלנסקי, בעלי "אריאל בונוס", "טלפאן" ו-"לבייר ישראל" נמסר בתגובה: "מדובר בטענות סרק חסרות בסיס".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/