אילוסטרציה
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

לא מסתפקים רק במצלמות: שר האוצר כחלון ושר העבודה והרווחה כץ יעלו ביום ראשון לאישור הממשלה את חוק הסדרת הפיקוח על מסגרות לגיל הרך – כולל התקצוב להוצאתו אל הפועל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

החוק המוסכם יכלול, בין היתר, חובת רישוי למעונות וקביעת סטנדרטים להבטחת שלום וטובת הילדים; הסדר פיקוח על התנאים במעונות הללו; ויצירת כלי אכיפה מנהליים, סמכויות מפקחים והוראות עונשין ליישום הנ"ל.

רישיון להפעלת מעון יום לפעוטות יהיה, לפי החוק המוצע, לשנה אחת, כשבהמשך יוכל להיות מחודש לשנתיים ולחמש שנים בהתאם למילוי ההנחיות ועמידה בסטנדרטים. מנגד, מעונות שלא יעמדו בסטנדרטים יקבלו צווי הפסקה מנהליים. הפעלת מעון ללא רישיון או בניגוד לתנאיו יהוו עבירות פליליות.

פתיחת מעון - רק ברישיון | צילום: רויטרס, חדשות

החוק יגיע להבשלה מלאה תוך שש שנים: תחילה יחול החוק על מעונות יום בהם שוהים 28 פעוטות לפחות, בהמשך על מעונות בהם 18 פעוטות לפחות ולבסוף על מעונות בהם שבעה פעוטות לפחות. התקציב להסדרת הפיקוח יעמוד על 280 מיליון שקלים לאורך שבע שנים, ובנוסף יוקצה כוח אדם נוסף לאגף מעונות היום. התקציב ישמש להבטחת אכיפת החוק, הדרכת והכשרת מטפלות וסבסוד התקנת מצלמות במעונות יום.

"הסיכום אליו הגענו מאפשר את הגברת הביטחון, השמירה והפיקוח על היקר לנו מכל - הילדים שלנו", התגאה השר כחלון. לדבריו, המהלך "יעניק ביטחון רב יותר לילדים, להורים ולא פחות חשוב מכך יסייעו לשמור על שמן הטוב של הגננות והסייעות ששומרות על הילדים שלנו".

"מדובר בפריצת דרך", הוסיף השר כץ. "עשינו את הטוב ביותר במסגרת התקציב שמשרד האוצר הקציב לנושא. התחלנו במהלך שיבטיח את שלומם של ילדי ישראל, נחזק את הפיקוח ונקבע סטנדרט גבוה וברור להפעלה כיאה לילדינו הקטנים".