תמונת ארכיון
תמונת ארכיון | צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90, חדשות

220 אלף תלמידים חרדים חזרו הבוקר (ראשון) אל ספסל הלימודים ופתחו את שנת הלימודים החדשה. 450 אלף תלמידים חרדים יש בישראל, כ-20% מכלל התלמידים במערכת החינוך ומחציתם התחילו היום את השנה, בתאריך העברי א' באלול. הבנות החרדיות יתחילו ללמוד בטו' באלול. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מערכת החינוך החרדית מתמודדת עם אחוז נשירה גבוה במיוחד (3.3%) - פי 3 בדיוק (1.1%) בהשוואה למגזר הממלכתי. בעיה נוספת היא שכר המורים: מורה חרדי מרוויח כמחצית ממקבילו החילוני. שכר המורות נמוך קצת פחות: "רק" 25% בהשוואה לחילוניות.

בכמה המדינה מתקצבת כל תלמיד?
בכמה המדינה מתקצבת כל תלמיד? | צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90, חדשות
פי 3 יותר נשירה בחינוך החרדי
פי 3 יותר נשירה בחינוך החרדי | צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90, חדשות

התלמידים החרדים מקבלים את התקצוב הנמוך ביותר ביחס לשאר התלמידים בישראל: במוסדות פטור - אלו שלומדים מקצועות ליבה ברמה המועטה ביותר - מוסד מקבל רק 4,245 שקלים עבור כול תלמיד - אלפיים פחות בהשוואה למוסדות מוכרים שאינם רשמיים בהם לומדים מעט יותר מקצועות ליבה. 

מיכל צ'רנוב
מיכל צ'רנוב | צילום: חדשות

"למורים ולמורות החרדים לא ניתנים הכלים, השכר וההכשרה כדי לבצע את עבודתם", אמרה בתגובה מיכל צ'רנוביצקי‎, יו"ר תנועת עיר ואם לקידום נשים חרדיות וממחברות "החצר האחורית של מערכת החינוך". לדבריה, "שומעים הרבה על לימודי ליבה אבל לא על מה שבאמת מתרחש בחינוך החרדי. אם מדינת ישראל באמת רוצה לשלב את החרדים בשוק התעסוקה והאקדמיה, היא צריכה לעשות טיפול שורש בחינוך החרדי ולקחת אחריות עליו".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/