כדור של תקווה: ששון, בן 50 מירושלים, הוא לא שחקן כדורגל רגיל. הוא נעזר בקביים, והן מסייעות לו לא רק ללכת - אלא גם בתפקידו כשוער בקבוצת הכדורגל שהקימה עמותת "כדורגל לחסרי בית", עמותה שמסייעת לחסרי בית להשתלב בחברה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אלא שלשוער, שהחל את העשור השישי לחייו ומתקשה בהליכה, יש סיפור מורכב הרבה יותר: הוא היה עצמאי רוב החיים שלו ולאחר שהעסק שלו קרס, כך הוא מספר, כל החיים שלו התמוטטו. הוא עבר שבץ מוחי, התגרש, ביתו נשרף - ומכאן הדרך לרחוב הייתה מאוד מהירה.

כבר 5 שנים שהוא רץ בין טיפול רפואי לאחר ונע ונד בין בתי מחסה בתקווה שחייו ישתקמו והוא יוכל לחזור לעמוד על רגליו ולחוש קצת גאווה. בשנתיים האחרונות, הוא גר ביחידה לדרי רחוב בירושלים ולמרות נכותו והמצב הבריאותי והנפשי הקשה שלו, הוא משחק בקבוצת הכדורגל של העמותה ומרגיש שהוא חלק מקבוצה של אנשים במצבו, שהפכו לחברים.

התקווה של חסרי הבית לחיים חדשים. צפו (צילום: החדשות)
"להרגיש שייך לעולם" | צילום: החדשות

"העבודה עם ששון ואחרים היא חלק מהאג׳נדה שלנו", מציין עמרי אברמוביץ', מנכ"ל עמותת "כדורגל לחסרי הבית". לדבריו, "אנו מאמינים שאם נותנים לאנשים כבוד ותחושת שייכות, אז הם יוכלו לחזור אל חיק החברה ולממש את הפוטנציאל שלהם - אותה חברה שדחתה אותם בעבר".

"אנחנו מפעילים קבוצות בתל אביב וירושלים ומשתמשים בכדורגל ככלי טיפולי", מוסיף אברמוביץ', "לחסרי בית מגיעה תקווה לחיים אחרים, ולנו יש את הזכות ללוות אותם בדרך שהם עושים. בשנים הבאות נרצה להתרחב לערים נוספות במטרה לעזור לעוד חסרי בית".

במינהל לשירותי קהילה מטופלים כ- 200 דרי רחוב בתהליכי שיקום. מדובר באנשים שהגיעו למצבים קשים וקיצוניים ביותר של חיים ברחוב, המלווים לעתים קרובות בהתמכרויות, בדידות וניתוק חברתי. מרביתם לא חוו לאורך שנים רבות את החוויה של להיות חלק מקבוצה, של שייכות ועוגן יציב וקבוע בחיים.

"עבור האנשים האלה אנחנו נדרשים לפתרונות יצירתיים ולא קונבנציונליים", מספר אברמוביץ'. "מינהל קהילה ואגף הספורט בעירייה הקימו את קבוצת הכדורגל והיום אנחנו עדים לכוח ולמשמעות העצומה שיש להשתייכות לקבוצה, מעבר לאימון הפיזי".  לדבריו, "למערך התמיכה והרשת החברתית שנוצרה סביב ההשתתפות באימונים יש ערך שאין לו תחליף. בזכות האירועים החברתיים והליווי המקצועי של הצוות, יש למשתתפים סיבה לקום בבוקר ולעשות מאמץ להתקדם צעד אחרי צעד אל עבר חיים טובים יותר".

ליצירת קשר עם העמותה:
Omriabramovitch@gmail.com

לפניות לכתבת:
avivitm@ch2news.co.il