אילוסטרציה (צילום: החדשות)
אילוסטרציה | צילום: החדשות

אחרי ששר האוצר הכריז על מהפכת הצהרונים והציג את התוכנית לסבסודם, משרד החינוך העתיד לפקח על יישום התוכנית חושף היום (שלישי) לראשונה את מרכיבי התוכנית. במסגרת הצהרונים יסופקו ארוחות חמות ואף יתקיימו חוגי העשרה לילדים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

משרד החינוך מפרסם היום קול קורא לרשויות המקומיות, להצטרף לתכנית החדשה במסגרתה החל מחודש ספטמבר 2017 יסובסדו לצהרונים. במסגרת התכנית שאושרה בין השאר בעקבות מעקב תוכנית חיסכון וזכתה לכינוי "תוכנית ניצנים", תסובסד הפעילות בשעות אחר הצהריים לתלמידים בגני הילדים הציבוריים ובכיתות א'-ב', בהתאם לימי הלימוד שנקבעו למוסד חינוכי, מתום יום הלימודים ועד השעה 16:00.

חינוך מיוחד? "יוריד ערך הדירות" (צילום: רויטרס, חדשות)
סבסוד בהתאם למקום המגורים | צילום: רויטרס, חדשות

התכנית גובשה בשיתוף משרד האוצר והשלטון המקומי, ולצורך הפעלתה הקצה משרד החינוך 1.3 מיליארד. במסגרת סיבסוד הצהרונים, התלמידים יהנו מתוכניות העשרה באמצעות חוגים בתחומי האומנויות, הספורט, החינוך הסביבתי ומעורבות חברתית. בנוסף תסופק ארוחה חמה וכן יועברו תכנים הנוגעים לכישורי חיים ואורח חיים בריא.

העלות הבסיסית של צהרון לילד עומדת על 650 לחודש. המשרד יסבסד את עיקר הסכום בהתאם לדירוג הסוציואקונומי של הרשות המקומית. כך, למשל, תלמיד מנתיבות יתוקצב ב-600 שקלים בחודש על ידי משרד החינוך, ולפיכך הוריו יתבקשו להוסיף 50 שקלים בחודש בלבד. ביישובים מבוססים יותר יפחת תקצוב משרד החינוך, באופן מדורג. בהקשר זה יש לציין כי היישובים בישראל מחולקים לאשכולות על פי מצב סוציואקונומי, כשבאשכולות הנמוכים, 1-3, לא משלמים כלל עבור צהרונים.