הצפיפות בישראל - מהגבוהות בארגון (צילום: פלאש 90 נועם רבקין פאנטון)
אילוסטרציה | צילום: פלאש 90 נועם רבקין פאנטון

היום (שני) התכנסה ועדת חינוך מיוחדת של הכנסת במטרה לאשר את "חוזר תשלומי ההורים". גם השנה, כבכל שנה, היה ניסיון לבטל או לשנות חלק מהסעיפים, אך למרות שפורום  ועדי ההורים היישוביים הודיעו כי יחרימו את החוזר ולא יחתמו עליו - בתום הדיון אושר החוזר והסכומים שישלמו ההורים לא ישתנו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

על רקע הדרישה לשלם כמדי שנה את "תשלומי הרשות", כספים הכוללים את הפעילויות בבתי הספר כגון טיולים שנתיים ו"סל תרבות" לצד התשלום על ספרי הלימוד - הודיעו לפני כחודש פורום ההורים כי הם מסרבים להיות המקור למימונם וקוראים למצוא פתרון לבעיה. גם יו"ר ועדת החינוך, חבר הכנסת יעקב מרגי, הצטרף למחאתם והודיע בתחילה כי לא יאשר את חוזר תשלומי ההורים לשנה הבאה, אך נאלץ לחזור בו בדיון.

בדומה לשנת הלימודים הקודמת, ישלמו ההורים גם השנה את הסכומים הבאים: בבי"ס יסודי: 566-917 שקלים, בחטיבת ביניים: 1,024-1,183 שקלים ובתיכון: 1,235-1,338 שקלים, כל זאת ללא תוספת התל"ן -תכנית לימודים נוספת. "מושב החורף יהיה סביב התל"ן", הוסיף מרגי. "מוסד שירצה להעביר תל"ן יעבור סדרה של בדיקות ופיקוח".

"יש הפקרות מוחלטת של המשרד, זה שוד לאור היום", אמר ח"כ מרגי בדיון. "גונבים אותנו. במהלך השנה קיימתי שולחן עגול עם ההורים ומשרד החינוך. הדיון היום לא היה מתקיים אלמלא הבטחה חד משמעית שאחד הנושאים הראשונים שיידונו בתקציב הקרוב הנו תשלומי ההורים - תוספת תקציבית או מנגנון גביה חלופית".

"כל שנה אנחנו מדברים על ביטול תשלומי הורים. בואו נגיד פעם אחת ולתמיד שהוועדה לא מאשרת", אמר ח"כ יוסי יונה. "החוזר הזה מהווה נטל עצום על ההורים ומהווה קטליזטור להגדלת הפער בשוויון לחינוך בין שכבות סוציואקונומיות ומנוגד לחוק חינוך חינם".

לאורך השנים הושמעה ביקורת על "תשלומי הרשות" לפיה הם מעודדים אי שוויון בין התלמידים. הורים בעלי יכולת כלכלית הצליחו לעמוד בתשלום שיכול להגיע גם ל-8,000 שקלים וילדיהם נהנו מטיולים שנתיים, ביקור במוזיאונים ומספרי לימוד חדשים. הורים מעוטי יכולת לא הצליחו לשלם את הסכום הדרוש וילדיהם נאלצו להישאר בבית בשעה שחבריהם נהנים מפעילויות שאינן קשורות ללימודים השוטפים.

כעת, ההורים דורשים שגוף אחר ישלם את הכסף. לדבריהם, המקור לתשלום יכול להיות משרד האוצר אך גם יכול להיגבות על ידי ביטוח לאומי בצורה פרוגרסיבית לפי רמת השכר של העובדים. מחר כאמור ישבו ההורים עם נציגי משרד החינוך וינסו לקדם את דרישתם לפני שהמחאה תעלה מדרגה.