המיזם שהקים בביתו סלל את הדרך להצלחה, היום הוא זוכה פרס ישראל ומיליארדר: לא רק בעולם קיימים סיפורי הצלחה של אנשים שלא סיימו את לימודיהם - והצליחו בענק בחיים, אלא גם כאן בישראל. אחד הסיפורים הבולטים ביותר הוא של איש העסקים סטף ורטהיימר. בסדרת כתבות מיוחדת לקראת החזרה לספסל הלימודים בסוף השבוע, נציג לכם בכל יום אישיות מפורסמת שהצליחה בגדול כנגד כל הסיכויים, למרות שנשרה מבית הספר התיכון. וזה ממש לא אומר שאנחנו מפצירים בכם לא ללמוד, אלא להפך. פרק שלישי בסדרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

ורטהיימר עלה יחד עם משפחתו לישראל מגרמניה בשנת 1937, כשהיה בן 11, ולמד בבית הספר העממי תל נורדאו שבתל אביב. בגיל 16 עזב את בית הספר והחל לעבוד בחנות למכירה ותיקון של מצלמות.

בהמשך הצטרף למחלקה הגרמנית של הפלמ"ח, עבר קורס טיס ושירת במחלקת הטיס בתפקיד קצין טכני. מאוחר יותר היה חלק מהתעשייה הצבאית של ההגנה והיה בין המפתחים של תותח ללא רתע. במשך תקופה ארוכה המשיך ורטהיימר לעסוק בפיתוח נשק, ונמנה עם מפתחי המרגמות.

ורטהיימר עבד ברפא"ל והתכוון להמשיך לעבוד שם, אבל פוטר כיוון שלא היה לו תואר של מהנדס. ורטהיימר לא ויתר והקים בחצר ביתו בית מלאכה קטן, בו ייצר כלים לחיתוך מתכות ולוחיות מתכת מושחזות. את המוצרים שיווק בעצמו, כשהוא רכוב על אופנועו ומתדפק על דלתות לקוחות.

ורטהיימר (ארכיון) (צילום: חדשות 2)
ורטהיימר (ארכיון) | צילום: חדשות 2הכלים שייצר זכו להצלחה, מה שהוביל להקמת "ישקר" ובהמשך גם את "טכנולוגיית להבים", מפעל לחישול להבים למנועי סילון. במאי 2006 התבצעה עסקת חייו של ורטהיימר, לאחר ש-80% מקבוצת "ישקר" נרכשו על ידי חברת ההשקעות של וורן באפט ב-4 מיליארד דולר. רכישה זו הפכה את משפחתו של ורטהיימר למשפחה העשירה בישראל בזמנו.

מלבד פעילותו בתחום העסקי, ורטהיימר לקח חלק חשוב מאוד בהקמת מסגרות חינוכיות לנוער במצוקה ועמל להקים את אזור התעשייה תפן בגליל וגני תעשייה שונים ברחבי הארץ. ב-1991 זכה בפרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה ואף זכה להשיא משואה ביום העצמאות ה-58 למדינה וגם בעיטור נשיא המדינה.