מאז שבקשת משפחת חבר בת שבע הנפשות לקבל דיור ציבורי סורבה, היא נאלצת לחיות באוהל בקריית אונו באמצע חודש אוגוסט הלוהט. בגלל התנאים הקשים במקום, נאלצת אם המשפחה למצוא כל יום מחדש סידור אחר לתינוק הקטן שלהם, רק בן חודש, עד שיימצא להם פתרון קבע. כעת היא מבקשת שוב עזרה שתסייע למשפחתה לקבל דירה ולעזוב את האוהל הרותח.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"זה מאוד קשה, מי שתומך זה עם ישראל שבא ומביא את המזון", סיפרה האם. "מיום ראשון אני בלי שינה. כל הלילה אני מסתובבת, וכל זה כי התינוק שלי לא נמצא איתי כרגע כי אני נאלצת לתת אותו לחברות כדי שיהיה בטוח".

"אני לא איתו כמעט בכלל, לא יכולה לראות אותו במצב הזה ובחום הזה, לא יכולה לסכן את החיים שלו", הוסיפה בכאב. "הגדולה מתוסכלת מאוד מאוד והקטנים חושבים שזה סוג של טיול".

"הגיוני שבן חודש יגיע למצב הזה בגלל חוק יבש?"

למרות שלדבריה היא קיבלה מהמדינה סיוע - היא כלל לא יכולה להשתמש בו. "משרד השיכון נתן לי סיוע בשכר דירה על סך 3,000 שקלים, אבל אני לא יכולה לממש אותו כי אני צריכה ערבויות וביטחונות כדי לשכור דירה. בפינוי הקודם ראש העיר התחייב שיעזור לנו בחוב על הדירה ועל הערבויות, דבר שלא עמד בו. אני לא יודעת כמה זמן נוכל לחיות ככה, אבל אין לי פתרון אחר".

חבר ציינה לטובה את ההתגייסות הציבורית לסייע למשפחה בימיה הקשים, אך במקביל הטילה את האשמה על המדינה שלא מוכנה לסייע לה: "כל האנשים נותנים אוכל, אבל זה לא משהו שהם צריכים לקחת על עצמם - יש פה מחויבות של מדינה וממשלה שצריכה לדאוג לאזרחים שלה. אין לי זכאות לדירה בגלל שאני לא מקבלת 24 חודשים ביטוח לאומי. זה דבר נורמלי שתינוק בן חודש יגיע למצב הזה בגלל הקריטריונים, החוקים היבשים האלה?"

לאחר פרסום הריאיון פנה הסיוע המשפטי במשרד המשפטים לבית המשפט המחוזי בתל אביב והגיש עתירה דחופה בדרישה לחייב את משרד השיכון ועיריית קריית אונו למצוא פתרון דיור עבור המשפחה.

מהסיוע המשפטי במשרד המשפטים נמסר בתגובה: "מצופה כי כל הגורמים הרלוונטיים וביניהם שירותי הרווחה ומשרד השיכון יכנסו דיון חירום עד שיימצא פתרון דיור למשפחה. בהיעדר מענה נגיש כבר מחר עתירה דחופה לבית המשפט". ממשרד השיכון נמסר בתגובה: "המשרד מכיר את משפחת חבר ופועל לסייע לה על אף שאינם עונים לקריטריונים לחסרי דירה. ועדה ציבורית החליטה באופן חריג לאשר את הכללת המשפחה כחסרת דירה. כמו כן אושר להגדיל את הסיוע בשכר הדירה, אך בקשתם לקבלת דירה נדחתה שכן הם אינם מתקיימים מהבטחת הכנסה בשנתיים האחרונות. המשפחה טרם מימשה הסיוע". מעיריית קריית אונו נמסר בתגובה: "אנו פועלים ללא לאות בכל דרך על מנת לסייע למשפחה. פניית העירייה הביאה להכפלת הסיוע בשכר דירה ולקבלת הבטחת הכנסה. המשפחה מוכרת ומטופלת על ידי אגף הרווחה. לצערנו אב המשפחה אינו משתף פעולה ומסרב לפתרונות הטובים שהוצעו לו תוך התנהגות כוחנית ובשפה בוטה. הפקחים שהיו במקום לא קנסו את המשפחה אלא רק הזהירו מהרעש שמייצר הגנרטור".