עלייה מדאיגה במאובחנים באוטיזם, אילוסטרצ (צילום: Jurgita Vaicikevičienė, 123RF)
צילום: Jurgita Vaicikevičienė, 123RF

מספר ימים לפני תחילת שנת הלימודים, על רקע מחאת ועדי ההורים על התשלומים הגבוהים לבתי הספר ולגנים, צצה בימים האחרונים בירושלים מחאה של הורים חילונים, הטוענים כי עיריית ירושלים מפלה אותם לרעה מול הורים חרדים, ודורשת מהם תשלום שיכול להגיע עד פי 7 יותר עבור צהרונים בהשוואה לתשלום המושת על הורים חרדים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהתאם להחלטת הממשלה, משרדי האוצר והחינוך הרחיבו את תכנית הסבסוד של המסגרות הלימודיות הנוספות – הצהרונים הפועלים בשעות אחר הצהריים בגני הילדים ובבתי הספר. בשנים הקודמות פעלה בירושלים תכנית "ציל"ה", ואילו השנה מדובר בתכנית חדשה הקרויה "ניצנים". באתר העירייה מסבירים כי מדובר ב"תכנית כלל ארצית המיועדת לתלמידי הגנים וכיתות א' וב' ומציעה מתווה אחיד ארצי ברמת השירות, המענה החינוכי והסטנדרטיים הפדגוגיים". התכנית, שבמסגרתה יפעלו הצהרונים עד השעה 16:30 בכל יום, תעלה להורה 330 שקלים לכל חודש.

אורית, תושבת ירושלים, רצתה לרשום את בנה לצהרון, ונכנסה בטעות דרך אתר העירייה ללשונית של מנהל החינוך החרדי. שם היא גילתה כי לילד חרדי יעלה הצהרון רק 50 שקלים, ולילדי כיתות א'-ב' החרדים יעלה הצהרון 75 שקלים בלבד.

תמונת ארכיון (צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90, חדשות)
צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90, חדשות

"אני לא מבינה איך יכול להיווצר פער שכזה", היא אומרת לחדשות 2 Online. "אני יכולה להבין שאין להם אולי חוגים, אבל מפורט שהם מקבלים שני חוגים בשבוע, ויש גם תכניות העשרה, אז ממה נובע הפער הזה?". עוד הוסיפה אורית כי "עיני לא צרה באף אחד, אבל כשאנחנו כורעים תחת נטל התשלומים – מישהו צריך לספק כאן הסברים". חברתה של אורית, אתי, אומרת כי "זה נכון שאנחנו מקבלים עוד חצי שעה כדי להספיק לסיים יום עבודה בשעה ארבע ולהגיע לאסוף את הילד מהצהרון, אבל זה עדיין הבדל חד".

עיריית י-ם: "התכנית מסובסדת בצורה זהה"

באתר העירייה מפורטת דרך חישוב עלות הצהרונים: "עלות התכנית הבסיסית היא 650 שקלים והורי ירושלים זוכים לסבסוד בסך של 600 שקלים חודשיים. על בסיס זה ישנן תוספות והרחבות". לאחר פניית חדשות 2 Online ניסו שם להסביר מהן אותן "הרחבות" שמביאות לפער שכזה בין המחירים. "אין מגזר המקבל סבסוד גבוה יותר ממגזר אחר", אומרים בעירייה בנחרצות ודוחים את הטענות לאפליה. "התכנית מסובסדת בצורה זהה לכל המגזרים וכוללת שעתיים ורבע של פעילות: שני חוגים, הזנה, פעילויות העשרה. נציגי ארגון ההורים במגזר הכללי הם אלו שביקשו להוסיף סכום נוסף לשירותים נוספים לילדים מעבר לשירותים הניתנים לכולם כמו למשל: הארכה נוספת של יום הלימודים, ימי קייטנה, תכניות פדגוגיות נוספות, סייעות מתגברות, שעות הדרכה נוספות לצוותים ועוד. העירייה תמשיך להיות קשובה לרצונות ובקשות ההורים".

"העירייה מתחמקת מתשובות ברורות"

ועד ההורים החילונים אכן ביקש תוספות לחינוך בצהרונים באופן שמייקר את העלות להורה, אך דרישה זו של הוועד מעוררת תרעומת אצל הורים רבים. הרב אהרון לייבוביץ', יו"ר סיעת "ירושלמים" בעיריית ירושלים הגיב להסבר של העירייה וטען: "איפה שאין שקיפות - שם מתחילות הבעיות. כל עוד העירייה מסרבת לחשוף, במספרים, על מה יוצא הכסף שנגבה מההורים - יש יסוד סביר להניח שחלקו הגדול פשוט לא מוקדש לשיפור התנאים בצהרונים".

"לא יכול להיות שהורים במגזר הכללי יידרשו לשלם יותר מפי 6 מאשר הורים במגזר החרדי על שירות כמעט זהה", הוסיף. "נטל ההוכחה שהכסף מגביית ההורים במגזר הכללי אכן חוזר אל הצהרונים - מוטל על העירייה. בינתיים היא מתחמקת מתשובות ברורות, וציבור המשפחות הצעירות שוב מרגיש שעושים עליו סיבוב וגוזרים עליו קופון. הצהרונים נועדו לאפשר להורים להתפרנס ולא לשמש בתור מס סמוי על המגזר העובד".

ישראל אליסף, מנהל תחום הגנים בארגון ההורים למערכת החינוך בירושלים, הוסיף כי מתווה הצהרונים בעיר לחינוך במגזר הכללי גובש תוך כדי שיתוף פעולה עם ארגון ההורים בקבלת ההחלטות ובשקיפות מלאה של התחשיב הכלכלי. "אני מבהיר כי אין תקציב אשר עובר מהמגזר הכללי לטובת סבסוד כלשהו של צהרוני המגזר החרדי", אמר. "הפער במחיר נובע מהבדל משמעותי במרכיבי התכנית".

"מחיר הצהרון במגזר החרדי עולה 650 שקלים לילד, מחירו במגזר הכללי 935 שקלים לילד", מסביר אליסף. "הסבסוד הממשלתי זהה בשני המקומות ועומד על סך 600 שקלים לילד. "הורי החינוך החרדי מוסיפים כ-50 שקלים, הורי החינוך הכללי 335 שקלים. ב-285 שקלים הפרש ניתנים לגני החינוך הכללי 10 ימי קייטנה שכוללים 8 שעות פעילות ביום כולל חוג והזנה, חצי שעת פעילות נוספת מהשעה 16:00 לשעה 16:30 חמישה ימים בשבוע לאורך כל שנה"ל, שעות השתלמויות נוספות לגננות, הקצאת רכזת אחת ל-30 צהרונים במקום ל-80, תוספות שכר לעובדות הצהרונים ויותר תקציב לחומרי ניקוי".