למרות המאמצים בשנים האחרונות להסדיר פעילות לילדים עם צרכים מיוחדים ולהוריהם, שמשוועים למצוא להם מסגרת מתאימה בזמן החופש הגדול, עדיין אין חקיקה מוסדרת בנושא. וכרגיל, את הוואקום ממלאות העמותות השונות כמו קו לחיים, עזר מציון, אלו"ט או אקים, שכולן מתבססות על תרומות חיצוניות עבור הפעילות החשובה הזאת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בבוקר יום שני השבוע יצא לדרך מחנה הקיץ של תנועת "כנפיים של קרמבו". אלפי חניכים שמצפים לרגע הזה כל השנה נאספו במושב חיספין ברמת הגולן, במדרשת גולן שמותאמת במיוחד לצרכיהם של הילדים, ויחד עם החונכים שלהם בני גילם, עם האחים וההורים, הם יצאון לנופש עם פעילויות מיוחדות במשך שלושה ימים שמוקדשים אך ורק להם.

העלות הממוצעת של פעילות כזו, שמותאמת ומונגשת לילדים עם צרכים מיוחדים, מתחילה ב-2,000 שקלים ויכולה להגיע אפילו ל-5,000 לשבוע בלבד. סכומי עתק עבור משפחה. בשל העלויות הגבוהות, לתנועת כנפיים של קרמבו יש רשימת המתנה של לא פחות מ-3,000 ילדים שאי אפשר לקבל בגלל תקציב. 

"פה אני מרגישה שווה"

"זאת חוויה שאין להם בלי קרמבו, הם לא יכולים לצאת למחנה של הצופים, או לכל מחנה אחר, ופה הם כן יכולים לחוות את המחנה הזה כמו שאחרים חווים אותו בתנועות אחרות", סיפרה החונכת נועם ברונשטיין. 

מלבד הפעילות שמספקות העמותות השונות, משרד הרווחה מאפשר היום סבסוד חלקי עבור נופש לילדים, אבל מדובר במימון עבור מקומות בודדים בארץ, כאלו שאינם מוכרים לילד ואליהם יאלץ להגיע לבדו. בנוסף, המקומות אינם מותאמים לדרגות התפקוד השונות של הילדים.

"זה כיף ככה לצאת שלושה ימים מהבית, ערב כזה יפה וליהנות מהחיים. זה מוציא אותי מההגדרה 'נכה' ופה אני מרגישה שווה", סיפרה מיכל שמשתתפת במחנה הקיץ של כנפיים של קרמבו. "בשביל מיכל זו הפסגה של הקיץ", סיפר הראל, אביה של מיכל . "מסיום שנת הלימודים היא מחכה מתי יגיע מחנה הקיץ של כנפיים של קרמבו. זו הפעם הראשונה שמיכל זוכה לנפוש ולבלות כמו ילד רגיל בן גילה, כי בכל מקום אחר הנגישות מונעת את זה ממנה".