ועדת המשנה לבחינת ימי הלימודים תגיש מחר (שלישי) לוועדת החינוך של הכנסת את המלצותיה לשינוי ימי החופשה במערכת החינוך. על פי המסקנות חופשת הקיץ תקוצר ל-6 שבועות, כששאר הימים יפוזרו במהלך השנה. כמו כן, שנת הלימודים תחל לפי התאריך העברי בא' באלול.


לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הוועדה תחילת שנת הלימודים בא' באלול תיצור רצף לימודי עד לתחילת חגי תשרי, מה שימנע למעשה את המצב הנהוג כיום, שבו חוזרים התלמידים בבתי הספר וגני הילדים לחופשת החגים מספר ימים בלבד לאחר חזרתם מחופשת הקיץ הארוכה. מספר ימי החופשה לתלמידי התיכונים יהיו זהים, אך גם בחטיבות העליונות השנה תחל בא' באלול.

בשבוע שעבר חלה התפתחות במאבק של חדשות 2 לצמצום ימי החופשות בבתי הספר: שר האוצר משה כחלון הודיע בכנסת על כוונתו להביא לאישור הממשלה את התקציב הנדרש לקיצור החופשות במסגרת התקציב הדו-שנתי כבר בחודש הבא, ועד סוף החופש הגדול צפויה ההודעה הרשמית על הפתרון. אתמול, בישרנו כי התכנית שתצא לפועל צפויה להתרחב, כך שלא תחול רק על כיתות א'-ג' - אלא תיושם גם בגני הילדים.

שר החינוך נפתלי בנט, שמוביל את המהלך, הבין כי ילדי הגנים הם אלה שזקוקים הכי הרבה למסגרות במהלך ימי העבודה של ההורים. בשל כך הוא החליט לכלול גם את גילאי 3 עד 5 במסגרת המתווה לקיצור ימי החופשה. המשמעות: התכנית תיושם מטרום-טרום חובה ועד גני החובה. במשרד החינוך נעשתה בשבועות האחרונים עבודת מטה שבחנה את האפשרויות השונות לקיצור החופשות, בהן גם מתווה חדשות 2. אפשרות זו כוללת את ביטול חופשת האסרו-חג תמורת חופש גמיש למורים לפי בחירתם במהלך השנה.

יצוין כי ילדי הגנים לא כלולים בתכנית בית הספר של החופש הגדול שמתקיים בימים אלה, וההורים נאלצים לשלם סכומי כסף גדולים מאוד עבור מציאת פתרונות לילדיהם. עם ההחלטה לקצר את החופשות גם בגני הילדים, יוכלו ההורים ליהנות מהוזלה משמעותית.

תומכים במאבק? (צילום: 123FR)
תומכים במאבק? | צילום: 123FR

מקצרים את החופש - סיקור נרחב:

הכירו את מתווה חדשות 2 לקיצור החופש הגדול

מראש השנה לראש כואב: כך נראה לוח החופשות של התלמידים שמתיש את ההורים

מדינה אחת - שני עולמות: מערכת החינוך שבה לתלמידים יש 53 ימי חופשה ולא 80

במהלך סדרת הכתבות של חדשות 2 שעסקה בנושא, הוצג מתווה לשינוי לוח החופשות שיקל על ההורים וממש לא פחות חשוב מזה - לא יפגע במורים, ואולי אפילו יסייע גם להם. המתווה כולל קיצור חופשות תלמידי כל הגנים וכיתות א' עד ד' ב-13 ימים, הרחבת "בית הספר של החופש הגדול" לחמישה ימים בחנוכה וחמישה ימים בפסח (בשבוע שלפני החג), ומהלך של חופשה מול חופשה - המורים והגננות יבחרו שלושה ימי חופשה גמישים במהלך השנה תמורת שלושה ימי עבודה בימי אסרו חג: סוכות, פסח ושבועות.

80 ימי חופש לילדים, רק 12 להורים

המתווה דורש הקצאת סכום נוסף להפעלת בתי הספר, תשלום שכר לעובדי הרשויות המקומיות שמפעילים את בתי הספר, תשלום שכר למורים ולמדריכים בבתי הספר של החופש הגדול, גיוס ותשלום למורים מחליפים בימי החופשה של המורים ועוד.

הצורך להקל על ההורים נובע מהפער הבלתי נתפס כמעט בין ימי החופשה של התלמידים בישראל לימי החופשה של ההורים: כ-80 ימי חופש לתלמידים לעומת 12-14 להורה העובד. לפער הזה שנייה בעולם רק ליטא. העומס הזה הביא לשורה של הצעות לשינוי לוח החופשות לאורך השנים האחרונות, רובם יוזמה של התארגנויות הורים. מתווה חדשות 2 מנסה לשלב יחד את ההצעות הבולטות לפתרון המתאים ביותר ליישום. אנחנו מבטיחים להמשיך לעקוב ולא להרפות עד שזה יקרה, עד שהנטל יוקל והחופשות של התלמידים הצעירים יתקצרו.