"אין תהליך של הדתה" - כך טען היום (חמישי) מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, בריאיון לתכנית "שש עם עודד בן עמי". מנכ"ל המשרד טען: "שום שעה שהולכת לתרבות יהודית-ישראלית לא נלקחת מאף מקצוע אחר". אבואב התייחס גם לחשדות לעבירות מין ופדופיליה במערכת החינוך וטען כי הנהלים רועננו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על הטענות של הורים להדתה - הגברת תכנים דתיים במערכת החינוך - אמר אבואב: "שלחו לנו 80 דוגמאות מ-80 ספרים, מתוך 2,000 ספרים שיש במערכת החינוך, וטענו שבעת האחרונה יש תהליך של הדתה. אחרי בדיקה לעומק של 80 ספרים, שום ספר מהם לא שייך לתקופה של שר החינוך בנט".

"מדוע בטקסטים בלשון מכניסים חז"ל? הרי מה לומדים בלשון? סוגות בשפה", הסביר. "לומדים האם אתה יודע לפצח את השפה המקראית, הספרותית. מי מלמד את המקצוע 'תרבות יהודית-ישראלית'? 80% מורים ישראלים מתוך המערכת. לא מלמדים עמותות וקבלנים מחוץ. זה נכנס ב-1984, שר החינוך דאז הקים ועדה ויולי תמיר הניחה את המסד הבסיסי, וכל שר מאז פיתח את זה".

לטענתו, "תלמיד הולך על שתי רגליים: גם ציונות וגם יהדות. אם היית עובר על כל הספרים היית אולי מוצא כמה דברים. הקצו בשנה האחרונה 15 אלף שקלים עבור 118 פעולות. בדקנו, ב-90% מכל הפעולות של הגופים, יש גם גופים פלורליסטים, אנו יוצרים מאגר של גופים שרוצים להפרות ולתת את הזווית שלהם".

אבואב הסביר כי "לגבי השעות, שום שעה שהולכת לתרבות יהודית-ישראלית לא נלקחת מאף מקצוע אחר. זה תקציב תוספתי שאושר לפני מספר שנים".

על ריבוי עבירות המין מצד מורים: "חידדנו ורעננו את הנהלים"

בהמשך התייחס אבואב לריבוי תקריות המין מצד אנשי חינוך שפורסמו בתקופה האחרונה, והבהיר כי קיים נוהל מסודר להתמודדות עם הבעיה, וכי על המנהלים להקפיד לפעול על פיו. "הבעיה היא שברגע שאדם נחקר בעבירות מין ועד שהוא מורשע, הוא נכנס למחשב של המשטרה ומקבל תעודת יושר", הסביר. "אין שום עבירה למרות שהוא בחקירה".

עוד המשיך אבואב: "מה אנחנו עושים כדי למנוע את מצב כזה? אתה מנהל בית ספר ומגיע אליך מישהו שמבקש עבודה. אתה מקליד את השם שלו ואת תעודת הזהות במחשב של משרד החינוך. בו במקום אתה מקבל תשובה אם הוא כשיר או לא. אחרי שבדקנו, במידה שהוא לא במאגר, אתה כמנהל ממשיך לשלוח את הפרטים. תוך 3-4 ימים עושים את הבדיקה במשטרה ובודקים שני דברים: האם יש עבירות מין והאם יש רישום פלילי".

אבואב הבהיר כי הוא קורא לכל למנהלים לעבוד אך ורק על פי הנוהל הזה. "הוא מאפשר לבדוק לעומק עם המאגר של המשטרה. שלחנו לפני שבועיים רענון נהלים לכל המנהלים וקיצרנו את התהליכים כדי לוודא שיש סטריליזציה במערכת החינוך".

בנט: "אין הדתה ואין שמדתה"

שלשום טען השר לשעבר יאיר לפיד בכנס העיתון "מקור ראשון" כי אין הדתה בבתי הספר. לדברי לפיד, "החשש מהדתה הוא התקף חרדה, שנובע משיח של 'אנחנו או הם'. לפיד נשאל על הנושא, שמעורר שיח רב ברשתות וחששות מצד הורים, ואמר כי "הטענות להדתה הן למעשה התקף חרדה שנובע מהחשש של כל צד בישראל, כל מחנה בישראל, שהשבט השני ישתלט עליו".

יו"ר יש עתיד הוסיף: "העובדה ששני הבנים שלי סיימו 12 שנה במערכת החינוך הממלכתית מבלי שאיש טרח להראות להם דף גמרא היא מחדל נורא".

בסוף השבוע האחרון שודר ב"אולפן שישי" ריאיון עם שר החינוך בנט, שטען כי "אין הדתה ואין שמדתה - אין את הדברים האלה, מערכת החינוך בישראל לא נועדה להחזיר בתשובה ילד אחד".

כשנשאל בנט על נתוני מכון "מולד", לפיהם הסכום שהוקדש ב-2015 בתחום היהדות היה גדול פי 17 מהסכום שהוקצה למדע וגדול פי תשע מהסכום שמוקצה ללימודי דמוקרטיה ודו-קיום, השיב: "ארגון מולד והקרן החדשה לישראל שמממנת אותו רוצים לפגוע במדינת ישראל, בזהות היהודית והציונית של המדינה ואנחנו לא ניתן לזה לקרות".