מאיה ארבל ממודיעין רק רצתה לבלות היום (שלישי) עם חבריה לקבוצה של "בית הגלגלים" בלונה פארק תל אביב, אך שביקשה לעלות עם כולם למתקן בו בילתה כבר בעבר, היא נתקלה בסירוב. ארבל סירבה לקבל את התשובה ופנתה למנהל על מנת לשאול אותו למה לא מרשים לה לעלות. "הוא אמר לי שאני לא יכולה לעלות בגלל שאני נכה - הרגשתי שהוא מפלה אותי כשונה מאחרים", אמרה בסרטון שפורסם בחשבון הפייסבוק של "בית הגלגלים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בארץ ובעולם ישנן מגבלות על השימוש במתקנים בפארקי שעשועים, חלקן נוגעות גם למצבם הפיזי של המשתמשים, אך נראה שבמקרה זה לא קיים נוהל ברור. במקרים רבים נדרשים המשתמשים לתאם מראש או להביא אישור רפואי על מנת להשתמש במתקנים. במקרה של ארבל, מצבה הרפואי לא השתנה, אך החלטת הפארק השתנתה מבלי שקיים נוהל מסודר. "פעם שעברה כן נתנו לי לעלות", אמרה ארבל. "מגיע לי ליהנות כמו כולם, ממש נפגעתי".

מנכ"ל בית הגלגלים יונתן קרני תהה על החלטת המנהל, וטען כי פארקים בכל העולם המערבי מאפשרים לאנשים עם מוגבלות ליהנות מכל המתקנים. "נגישות היא קודם כל גישה, שאומרת שלכל אחד צריך שיהיה מקום ומשמעות", אמר לחדשות 2 Online. "ההתנהלות של צוות והנהלת הפארק מרתיחה".

קרני גם ראה היבטים חיוביים בסיטואציה. "אני בוחר לראות את העובדה שמאיה וחבריה לקבוצה בבית הגלגלים - חניכים ומתנדבים - הגיבו מיד באסרטיביות והחליטו שכזה יחס הם לא מוכנים לקבל", שיבח. "המסר החשוב כאן הוא המנהיגות שהם הפגינו. הם לא יתנו לאף אחד לתת להם להרגיש שאין להם מקום".

מלונה פארק תל אביב נמסר בתגובה: "הלונה פארק מארח בהנאה אלפי ילדים ומבקרים, בהם אנשים עם מוגבלות, שנהנים ממתקני שעשועים רבים העומדים לשימושם. איננו מכירים את פרטי המקרה, אך ככלל, בלונה פארק קיימים מתקני שעשועים בדרגות ריגוש שונות, אשר לחלקם קיימות הגבלות שימוש ודרישות בטיחות שלא מאפשרות שימוש לכל אדם. הלונה פארק מצר על אי הנוחות, אך בטיחות המבקרים בפארק היא העומדת בראש סדר העדיפויות שלנו".