בת 4 במצב קשה מאוד, אילוסטרציה (צילום: Vereshchagin Dmitry, 123RF)
מעונות היום יישארו ריקים? | צילום: Vereshchagin Dmitry, 123RF

מחר (שלישי) צפויים היו מעונות היום ברחבי הארץ לפתוח בשביתה ללא הגבלת זמן במחאה לטענתם על היעדר תקציבים וכוח אדם להפעלת המעונות, וכן על מחסור במעונות חדשים. בשבוע האחרון נערכו ברחבי הארץ לא מעט אסיפות הורים לילדים שנקלטו השנה למעונות המפוקחים ומעבר לחששות המובנים של ההורים, האפיל הפחד מקריסת מערך מעונות היום על ההתרגשות של תחילת השנה. הערב פורסם כי בוטלה השביתה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בסוף השנה שעברה, בשל משבר מול משרד הכלכלה, הושבתה קליטת הילדים למעונות וההיערכות לשנה החדשה התעכבה. בשל כך בחלק מהמעונות המשיכו לקלוט ילדים גם בתחילת חודש ספטמבר, לאחר שהתברר כי חלק מהנרשמים כבר הוכנסו למסגרות פרטיות. ברשת ויצו מעריכים כי אם לא יחול שינוי, הם ייאלצו לסגור מספר דו ספרתי של מעונות ברחבי הארץ בשנה הבאה - זאת בנוסף לאלו שכבר נסגרו.

הרשת, שסובלת לדברי בכירים מתת-תקצוב, נמצאת במגמת הצטמצמות מסיבות כלכליות דווקא בשעה שהביקוש למעונות המפוקחים גדול, ובמספר ערים במרכז רק ילד אחד מתוך ארבעה או חמישה מתקבל. "בכמה תחומים אנחנו חיים מנדבות ותרומות של ההורים", אמרה מנהלת במעון יום במרכז הארץ. "תקציב לאוכל ולכמה צעצועים יש, אבל בשביל מוזיקה או העשרה - ובעיניי מאבחנת התפתחותית זה חובה ולא מותרות - אנחנו נאלצים לבקש כסף מההורים".

גן ילדים, משחקים, כיתה, ריק, (צילום: federicofoto, 123RF)
"חיים מנדבות ותרומות של ההורים" | צילום: federicofoto, 123RFרק לאחרונה הועברו מעונות היום ממשרד הכלכלה לאחריותו של משרד העבודה והרווחה. בארגונים המפעילים את מעונות היום קיוו כי הדבר ישפיע לטובה על מצבם - אך גם זעמו על השיוך של ילדי מעונות היום לרווחה. "מדובר פה בחינוך, אנחנו צריכים להיות תחת משרד החינוך - התיוג של הילדים כילדי רווחה הוא לא נכון", אמרה מנהלת של מעון מפוקח.

"לא עוזרים להם מספיק"

אמיר, אב לבן ובת (תאומים) בני חצי שנה, ייאלץ להישאר בבית עם ילדיו הקטנים לתקופה לא ידועה: "בעבודה כועסים עליי אבל אין ברירה - ככה זה כשהמדינה מתחילה להתייחס אליהם רק בגיל 3". אמיר סיפר כי העדיף את מעונות היום המפוקחים על פני משפחתון פרטי. "זה לא רק בגלל המחיר, אלא גם התחושה שמדובר במקום רציני ומוכר שנמצא תחת ביקורת במקרה הצורך".

אלה, שבתה הקטנה נקלטה רק לפני כשבוע וחצי במעון, הייתה אמורה לשוב מחופשת הלידה - אך כבר הודיעה למעסיקיה כי לא תשוב בשלב זה. "זה חבל, הם עושים עבודה כל כך טובה אבל הם בקשיים רציניים, לא עוזרים להם מספיק". אלה ציינה כי גם בחודשים אפריל ומאי היו שיבושים שהשפיעו על בנה בן השנתיים: "גם אז לקח המון זמן עד שהתערבו לטובתם".

באחד מגני נעמ"ת פנה הצוות להורים וביקש מהם ליצור קשר עם שר האוצר משה כחלון: "בידיו למנוע את השביתה, תגידו לו מה אתם חושבים", אמרו. עובדות המעון כתבו להורים כי הן מתנצלות על אי הנוחות: "הילדים שלכם יקרים לנו, אנו מטפלות בהם ומחנכות אותם עם על החום והאהבה. המאבק שלנו הוא מאבק של אין ברירה".

עוד נכתב בפנייה להורים כי "הגענו אל קצה גבול יכולתנו. כולכם רואים את הקושי שלנו לגייס עובדות, את תנאי העבודה, את תקני כוח האדם שאינם מאפשרים לנו לתת לילדיכם האהובים את כל מה שמגיע להם. השכר שלנו אינו הולם את כובד האחריות וחשיבות התפקיד שלנו - הממשלה 'מצפצפת' על ילדי גיל הרך ועלינו".

"רק האוצר יכולים לעצור את השביתה"

בצוות טענו כי הנהלות הארגונים המפעילים את מעונות היום "באו למשא ומתן בידיים נקיות וסיפקו למשרד האוצר את כל הנתונים. רואה החשבון של האוצר קבע שהמעונות מתנהלים באחריות כספית רבה ושההוצאות עולות על ההכנסות - עכשיו הגיע תורה של הממשלה להוכיח שגם היא מתנהלת באחריות".

צפו בריאיון המלא עם ניסנקורן (צילום: פלאש 90, אורי לנז, חדשות)
דורש מהאוצר להתערב. ניסנקורן | צילום: פלאש 90, אורי לנז, חדשותבסוף השבוע התייחס יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן למשבר ואמר: "אם משרד האוצר לא יחדש את המגעים עם הסייעות ביום שלישי תהיה שביתה בכל מעונות הילדים, אני לא מתחנן לאוצר. רק הם יכולים לעצור זאת". באירוע שבתרבות בחולון אמר ניסנקורן כי "יש אלפי סייעות שמרוויחות שכר רעב. במציאות בישראל, אם אתה לא צועק, לא תרוויח. צריך להעלות את שכר הסייעות. אם לא יהיה פתרון ולא יהיה סוף לפתרון, בלית ברירה תהיה שביתה. אנחנו חברה שצריכה לשאוף לסולידריות. את קיר האדישות צריך לנפץ. חייבים לעשות שינוי חברתי במדינה הזו. חייבים לחזור למדינה עם ערבות הדדית".