הבוקר פורסם לראשונה בחדשות 2 Online כי הורי גן ברמת גן קיבלו הודעה מהמנהלת על סגירת המתחם - ועל שליחת 80 ילדים לביתם. המנהלת הסבירה להורים כי העסק נקלע לקשיים וכי חלק מהצ'קים שהפקידו, בסך עשרות אלפי שקלים, לא יוחזרו להם. לאחר שהגישו עשרות תלונות כנגד הגננת שהעבירה את כספם לשוק האפור, נותרו ההורים אובדי עצות וחלקם אף פנו לאנשי החברה לניכיון צ'קים בבקשה לקבל את כספם בחזרה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני לא יודע מה להגיד לך, אם אתם רוצים ההורים לבוא ולהסתדר ולעשות פריסות - אני מוכן, ולעשות הנחות אני מוכן", נשמע איש השוק האפור עונה בהקלטה לאחד האבות שפנה אליו. "מה זה הנחות? שקל פה לא ייצא לנו מהכיס. זה בוודאות אני אומר לך", ענה האב. "בבית משפט השופט יחליט. אבל עוד פעם, אם אתם לא רוצים להגיע, אני לא מבין, מה הפתרון שלך?", הוסיף האיש.

"השאלה שלי אם יש לך משהו נגדה, אם אתה יכול ללכת נגדה ולא נגדנו", ממשיך לנסות האב. "אני תובע גם אתכם וגם אותה. תובעים גם את הערב, היא חתומה ערבות על כולם. יש ערבות אישית שלה בגב הצ'קים", הוא נענה בתשובה.

כך מנצלים את המשתמשים ב"הר הכסף" (צילום: חדשות 2)
אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

"לא ידעתי מה זה שוק אפור"

הפרשה הסתבכה לאחר שבתחילת השנה ביקשה מנהלת הגן להעביר לה צ'קים לכל השנה על סך 3,100 שקלים לילד - כפול 12 חודשים. היא ביקשה שלא לכתוב לפקודת מי והסבירה כי תטביע את חותמת הגן. הבוקר בעקבות המכתב מיהרו ההורים החוששים לגן על מנת להבין במה מדובר. חלקם אף הספיקו לעקוב אחר הצ'קים האבודים וגילו כי מוענו לחברות מימון חוץ בנקאיות.

"בצער רב ובכאב גדול נאלצת אני להודיעכם כי הגן, שהוא מפעל חיי ושנהיה בשנים אחרונות לבית חם ואוהב למאות ילדים, ייסגר החל ממחר בבוקר עקב פשיטת רגל", כתבה המנהלת להורים. "הגן נקלע לקשיים פיננסיים קשים מנשוא בעקבות ניהול חשבונות כושל שהיה מופקד בידי רואה חשבון, ממנו שכר הגן שירותי חשבונאות וכתוצאה מכך קרתה הסתבכות מאוד רצינית עם רשויות המס ומוסדות נוספים".

גננת
"לא ידעתי מה זה שוק אפור". הגננת | צילום:

לאחר פרסום הפרשה ניסתה הגננת להסביר כיצד הסתבכה עם השוק האפור - וטענה כי לה לא נותר שקל מתשלומי ההורים. "אני לא ידעתי, אני לא יודעת מה זה שוק אפור", הסבירה בשיחה עם חדשות 2 Online. "ראיתי באתר שאם יש חריגה בחשבון, כמו שמפרסמות כל מיני פרסומות, 'את זקוקה? תביאי לנו צ'קים שלך או צ'קים של ילדים ונותנים עזרה, כספים אם יש איזשהו בור'. אז אני לא מבינה בזה".

"הכלכלה זה לא המקצוע שלי, וכל פעם שאני ניסיתי לפנות למישהו שיסדר לי את הכלכלי, זה לא הלך", הוסיפה. "אני החלפתי ארבעה רואי חשבון וכל פעם הסתבכתי עם מס הכנסה ומע"מ ואמרו לי שזה רק בגלל רואה חשבון שהיה לי. ניסיתי לסדר את זה, לקחתי רואה חשבון אחר, וניסיתי לסדר את זה, והיה צריך להוציא אישור חריג".