המהפכה המזרחית בדרך? השר בנט (צילום: ששון תירם)
המהפכה המזרחית בדרך? השר בנט | צילום: ששון תירם

תיקון של עוול היסטורי במערכת החינוך: במסגרת יוזמה חדשה של משרד החינוך לבחון את העמקת שילובם של תכנים אודות חייהם שך קהילות יהדות המזרח וספרד בכל שלבי הגיל, הגיש היום (חמישי)  המשורר וחתן פרס ישראל לספרות ארז ביטון, יו"ר ועדת ביטון, את המלצות הוועדה לשר החינוך נפתלי בנט. בין ההמלצות: יום ציון ליציאת היהודים מארצות ערב, סיור שורשים למרוקו והפקת הסדרה "עמוד האש המזרחי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בין ההמלצות למערכת החינוך הוצע לעדכן את הפרקים בתכניות הלימודים וספרי הלימוד העוסקים בתולדות יהדות ספרד והמזרח, וכן שילוב יצירות וטקסטים ממקור זה בשיעורי ההיסטוריה, הספרות, האזרחות ולימודי ארץ ישראל. עוד הומלץ על ארגון טיולים של בני נוער בארצות הבלקן, ספרד ומרוקו במסגרת סיורי שורשים והכרת המורשת היהודית בארצות אלה, בדומה למסעות בפולין.

כמו כן, הומלץ על הפקת "עמוד האש המזרחי" - סדרה מרובת פרקים שתעסוק בתרומתה התרבותית של יהדות ספרד והמזרח לציונות ולפיתוח הארץ - במסגרת שידורי הטלוויזיה החינוכית. הסדרה תהווה המשך לסדרה המצליחה "עמוד האש" משנות ה-80 שעסקה בתולדות הציונות, וספגה ביקורת על חוסר בייצוג הולם של מזרחים. ב-30 בנובמבר יצויין במערכת החינוך יום יציאת היהודים מארצות ערב ומארצות האסלאם, לרבות סיורים במוזאונים ופעולות העשרה.

פקולטות ללימוד יהדות המזרח באוניברסיטאות

הוועדה עסקה גם בהמלצות למערכת ההשכלה הגבוהה. בין ההמלצות המרכזיות דובר על הרכב המל"ג, שיהיה מאוזן ויכלול גם נציגים מזרחיים מתחום מדעי הרוח המחויבים לנושא העצמת יהדות ספרד והמזרח. כמו כן דובר על הקמת פקולטות חדשות למדעי הרוח בתחום לימודי יהדות המזרח, כדי לאפשר צמיחה מחודשת של חקר יהדות ספרד והמזרח.

ישראלים במחנות בפולין. החוק ירוכך? (צילום: רויטרס)
מסע לפולין. בקרוב גם במרוקו? | צילום: רויטרס

המלצות נוספות עסקו בהקמת מוזיאונים ייחודיים לקהילות השונות כדוגמת בית מורשת יהדות בבל ויהדות לוב; הנצחת דמויות משמעותיות מתרבות יהודי ספרד והמזרח במוסדות שונים כגון שמות בתי ספר, רחובות ועוד; ועידוד וחיזוק הקשרים עם ארגונים של יהודי התפוצות בהסברת מצבם של יהודי המזרח בארץ שנאלצו לעזוב את בתיהם בארצות האסלאם.

המשורר ארז ביטון (צילום: פלאש 90 משה שי)
יו"ר הוועדה, חתן פרס ישראל ארז ביטון | צילום: פלאש 90 משה שי

"ועדת ביטון" הושקה לפני כארבעה חודשים, מתוך רצון לבחון דרכים לחשוף את תלמידי ישראל לעושר התרבותי, החברתי וההיסטורי של קהילות אלו. הוועדה, בראשותו של ארז ביטון, כללה תתי ועדות, כאשר כל תת ועדה מיפתה את הנושאים הקיימים בתחום, בחנה אותם והציעה כיצד להעמיקם ולהרחיבם על פי הנדרש. בחודשים הקרובים המשרד יילמד את המלצות הוועדה, ויבנה תכנית עבודה ליישומן.

"כל מורשת היא מורשת חשובה", אומר הזמר קובי אפללו בשיחה עם חדשות 2 Online בתגובה ליוזמה. "אף צד לא צריך מקופח, בטח לא מבחינה חינוכית. אבל אם כבר מכניסים תכנית יותר רחבה, אז שיכניסו הכל. את המורשת המפוארת של יהודי אתיופיה, מזרח אירופה, ברית המועצות. קיבוץ גלויות לא נגמר באשכנזים וספרדים".