רק הבנים הדתיים מעודדים לשירות משמעותי (צילום: נתי שוחט - פלאש 90)
רק הבנים הדתיים מעודדים לשירות משמעותי | צילום: נתי שוחט - פלאש 90

עידוד גיוס משמעותי לצה"ל - רק לבנים דתיים: עורכי הדין אמנון לורך, גיא פורר ודבי שליט ממשרד יגאל ארנון הגישו עתירה לבג"ץ נגד תמיכות משרד החינוך בפעילות להכנת תלמידים לצבא ולשירות לאומי - רק בחינוך הממלכתי דתי (ממ"ד). זאת ועוד: בעוד שהבנים זוכים לפעילות המעודדת שירות משמעתי בצה"ל, התלמידות מוכוונות לשירות הלאומי בלבד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מבחני התמיכה החלו בשנת 2014, בתקופת כהונתו של שי פירון כשר החינוך, וצמצמו משמעותית את אוכלוסיית היעד הזכאית לתמיכה בפעילות ההכנה לשירות צבאי כך שבפועל יחול על החינוך הממ"ד בלבד. יש להבהיר: בעבר התמיכה הזו ניתנה לכלל תלמידי ותלמידות החינוך הדתי, מכל הדתות, ללא אבחנה.

בהנחיות החדשות נכתב בהבלטה כי "התמיכה איננה מיועדת לעידוד לגיוס לצה"ל של בנות, או לגופים המעודדים בכל דרך גיוס לצה"ל על ידי בנות". משרד החינוך נימק זאת בשנה שעברה בטענה כי מנהל החינוך הממ"ד רשאי לקבוע מבחני תמיכה התואמת לעמדת הרבנות הראשית שאסרה בשנת 1949 על גיוס בנות לצה"ל.

לטענת עורך הדין לורך, מנהל החינוך הממלכתי דתי אינו רשאי למנוע מתלמידות, שהחליטו שלא להיפטר מהשירות הצבאי מטעמי דת, את האפשרות להשתתף בפעילות הכנה לשירות הצבאי. לדבריו, "בשעה שמשרד הביטחון וצה"ל, מעודדים את הגיוס לצבא מכל שכבות האוכלוסיה, משרד החינוך, פועל בצורה הפוכה ושולל במפורש אפשרות למתן תמיכה לתלמידות החינוך הממלכתי-דתי".