"המצב שלי בלתי נסבל". א'
"המצב שלי בלתי נסבל". א' | צילום:

סיפורו של א', תושב צפת, ממחיש אולי בצורה הכואבת ביותר את המציאות הקשה של התעלמות המדינה מהאזרחים בפריפריה. א', בן 59 ואב לשישה, מתגורר כבר שנים ארוכות בדירת עמידר של הדיור הציבורי, בקומה 3- בבניין ישן בעיר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הוא עיוור, סובל ממספר מחלות ובנוסף משקל גופו עומד על יותר מ-200 קילוגרמים. בשל מצבו החריג, א' נדרש למעקב רפואי צמוד. אלא שלמרות העובדה שביתו ממוקם מאות מטרים בלבד מבית החולים הממשלתי זיו בצפת, הוא אינו יכול לקבל שם כל טיפול.

הסיבה היא שמשרד הבריאות לא מעסיק בבית החולים זיו את הרופאים והמחלקות הנדרשים לטיפוליו של א' כמו המטולוגיה (דם), נוירולוגיה ונוירואופטימולוגיה. לכן, אחת לכמה שבועות, נוסע א' במונית, אם הוא בכלל מוצא נהג שמוכן להסיע אותו, ומגיע לטיפול בבתי החולים שערי צדק והדסה עין כרם בירושלים - מרחק של כ-200 קילומטרים מביתו.

אם לא די בכך, א' סובל גם מתשתיות רעועות בדירה שבה הוא חי. בין היתר, הוא נאלץ להתקלח רק אחת לכמה חודשים, ולדבריו - כיוון שהמעלית בבניין מתקלקלת לעתים קרובות - הוא נאלץ לישון לא פעם על כסא גלגלים במבואת הבניין, כיוון שלא יכול היה לרדת לקומה 3-.

"מה מצפים - שאמשיך לחכות?"

"המצב שלי בלתי נסבל", אמר א' לחדשות 2 Online. "אני לא מבקש שום דבר מיוחד או יוצא דופן, אני רוצה דירה קרוב לבית החולים שיכול לטפל בי. אני לא נהנה מהנסיעות האלו לירושלים, ואם הייתי יכול לקבל את הטיפול בצפת, הייתי עושה את זה, אבל פשוט אין פה את הרופאים שאני צריך".

"הייתי מטופל בצפת על ידי רופא מומחה לריאות, אבל הוא יצא לגמלאות לפני חצי שנה ומאז לא הגיע רופא במקומו", הוסיף א. "מה הם מצפים, שאני אמשיך לחכות לרופא שיבדוק אותי?". יש לציין כי מצבו של א' מוכר על ידי ביטוח לאומי.

למרות כל פניותיו של א' למשרד השיכון, הם מסרבים להעביר אותו לדירה הסמוכה לבתי החולים בהם הוא מטופל. הוא מוכן היה להעתיק את כל חייו לירושלים, על מנת לקבל טיפול ראוי ולהפסיק את ההידרדרות במצבו הרפואי, אבל כל פניותיו נתקלו עד כה בהתנגדות.

מחברת עמידר נמסר בתגובה: "חברת עמידר מלווה את משפחתו של א' עוד בטרם קיבלו דירה בדיור הציבורי בצפת. מנהל הסניף המקומי מסייע לא' להתנהל מול משרד השיכון, לו הסמכות הבלעדית להקצאת דירות וזכאויות. עמידר תמשיך ללוות את המשפחה בהתנהלותה מול המשרד ובכל תחום אחר בו נוכל לסייע. מבירור בלשכת הבריאות בצפת עולה כי החולה מוכר, אושר לו כיסא גלגלים מיוחד והליכון, והשתתפות ברכישת נעליים אורתופדיות".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "נושא מעבר דירה נמצא בטיפול משרד השיכון ללא מעורבות משרד הבריאות. בבירור שערכו בלשכה עם משרד השיכון אושר מעבר מגורים לקומת קרקע אך לא ליישוב אחר. נשמח לסייע בכל שנדרש ממערכת הבריאות".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה: "המשרד מרכז מאמצים בשיקום וחיזוק מערך הדיור הציבורי, ומעל מיליארד ש"ח מוקצים השנה לרכש יחידות דיור ציבורי ולשיקום מבנים. משרד הבינוי והשיכון הציע לא' מספר חלופות לקבלת דירה בדיור הציבורי, ביניהן דירה מונגשת בבאר שבע, בקרבת בית החולים, ובעיר ירוחם, בהתאם לבקשתו, אך זה סירב מסיבות השמורות עמו".