תלמידים אירופים, תלמידים, כיתה, בי
מאבק בצפיפות או ריב על תקציבים? | צילום: רויטרס, חדשות

כחודש לפני פתיחת שנת הלימודים תשע"ו מאיימים בשלטון המקומי ובארגוני ההורים בשביתה, אם לא יימצא פתרון לבעיית הצפיפות בכיתות. "מדינת ישראל לא מצאה שקל אחד לטיפול בצפיפות ועם זאת רוצים לעשות שני קיצוצי עומק, זו מכת מוות לחינוך בישראל", הזהירו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסיבת עיתונאים שכינסו הבוקר (שני) במרכז השלטון המקומי בראשות חיים ביבס, בשיתוף עשרות ראשי רשויות וארגוני הורים, הם הציגו את דרישותיהם והדגישו: "כל אזרח צריך לדעת מה הסל שהמדינה מעניקה לו".

נציגי השלטון המקומי וההורים דורשים שלושה דברים מרכזיים: להקצות 600 מיליון שקל לטיפול בצפיפות בכיתות, ליצור סל תקציבי שיגדיר באופן ברור מה מגיע לכל תלמיד במדינת ישראל, ולמנוע את הקיצוץ שמתכנן האוצר בתקציבי החינוך. "נאלץ לצמצם עוד כיתות, מוסיפים תלמידים לכיתות, סוגרים כיתות כדי למצוא פתרון שיענה על גחמות פוליטיות", טענו אנשי השלטון המקומי. 

תלמידים מפגינים נגד הצפיפות
תלמידים מפגינים נגד הצפיפות | צילום:

חלק מהרשויות נגד ההשבתה: "איום סרק"

במשרד האוצר אמרו אמש כי אכן חלק מהתקציבים ייפגעו, אך לטענתם הכוונה היא לחלק את התקציבים באופן דיפרנציאלי, לתת יותר כספים לרשויות החלשות ופחות כספים לרשויות החזקות.

מי שהתייצב לצד משרד האוצר הוא פורום הכולל 115 רשויות שהוקם לאחרונה ופועל למען תקצוב דיפרנציאלי בחינוך וברווחה. בפורום הבהירו כי שנת הלימודים תיפתח כסדרה וטענו: "האיום של השלטון המקומי בהשבתת הלימודים בספטמבר הוא איום סרק".

"אנו נחושים ליישם את השינוי כבר השנה", אמרו בפורום. "שינוי זה בתקציב המדינה יאפשר לכל ילד לקבל הזדמנות שווה בחינוך ולכל משפחה טיפול ראוי בשירותי הרווחה".

בהודעה לתקשורת הביע פורום 115 הרשויות פקפוק במניעי המרכז לשלטון מקומי: "צר לנו שהמרכז פועל למען אינטרס צר של פורום 15 הרשויות העשירות בישראל ולא למען מרבית הרשויות הנאבקות כל יום לשרת את האוכלוסיות הראויות כל כך להשקעה מוגברת".