ילדיהן של שתי אמהות מרחובות משתתפים בקייטנה העירונית שנפתחה בשבוע שעבר ברחובות. האמהות גרות במרחק של רחוב אחד בלבד זו מזו, אך הן שייכות לשתי שכונות שונות. מורן שייכת לשכונה המבוססת החדשה "רחובות הצעירה", ואילו חנה תושבת השכונה הוותיקה "קריית משה", ש-70% מתושביה הם בני העדה האתיופית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הקייטנה העירונית במתנ"ס של רחובות הופרדה לשני מתחמים - אחד מהם הוקצה לילדי שכונת קריית משה והשני לילדי שכונת רחובות הצעירה - שם כמעט כולם בעלי גוון עור בהיר.

תהום פעורה בין שתי שכונות סמוכות (צילום: חדשות 2)
תהום פעורה בין שתי שכונות סמוכות | צילום: חדשות 2

הכל התחיל בשבוע שעבר, כשתושבי קריית משה גילו שמפרידים בין ילדי קייטנת המתנ"ס האזורי על פי שכונת המגורים. ההורים פנו למנהל המתנ"ס וביקשו ממנו להפסיק את ההפרדה לאלתר. "ההפרדה ההזויה הזאת לא הייתה ולא תהיה", אמר בתגובה גולן ביטון, מנהל המתנ"ס, לחדשות 2. "כאחד שגדל בשכונה, אמנם אני לא אתיופי, אבל עברתי את הקשיים לא פחות כמו העולים, אני האחרון שאתן לדבר כזה לקרות".

פעיל השכונה קריית משה ארגאו טסמה נואש מהפניות החוזרות ונשנות לעירייה. עכשיו הוא מבקש מהמשטרה אישור לארגן הפגנה מול המתנ"ס. "ילד, אתה מביא אותו לעולם, הממסד מדכא אותו, מתסכל אותו, אז הילד הזה אין לו שום תקווה בעולם", אמר טסמה לחדשות 2. "זה כבר נמאס, אנחנו לא יכולים להמשיך לחיות ככה במדינה הזאת".

מרשת חוויות רחובות שמפעילה חברת המתנ"סים נמסר בתגובה: "המרכז הקהילתי נותן מענה לכלל הילדים המתגוררים בסביבה, ללא כל הבדל והתייחסות שונה לילד ממוצא זה או אחר, למעט ההנחה במחיר הקייטנה למשפחות, שהיא נגזרת של מאפייני כל משתתף. גני הילדים בשכונת קריית משה וברחובות הצעירה נמצאים פיזית בשכונות עצמן ולא במבנה המרכז הקהילתי. לפיכך, על מנת לשמור על סביבה מוכרת ורצף חינוכי, ובהתייעצות עם הגורמים החינוכיים, הוחלט שהילדים בגנים בכל שכונה ימשיכו יחדיו גם בקייטנת הקיץ. ההבדל היחיד, אם כך, הוא שקייטנת ילדי הגנים בקריית משה מתקיימת בגן עצמו (כמו שקורה בכל גני הילדים בעיר), ואילו ילדי גני הילדים משכונת רחובות הצעירה משובצים במתנ"ס, ולא בגנים עצמם, וזאת עקב אילוצים לוגיסטיים".

ראש עיריית רחובות רחמים מלול אמר בתגובה שלא ידע על הפרדה כזאת וטען כי חדשות 2 עושים עוול לעירו. השרה לענייני שוויון מגדרי גילה גמליאל אמרה בעקבות הפרסום כי מדובר באירוע מביש והיא תעשה הכל על מנת לפתור את הסוגייה.