כינוס החירום בסכנין
"מבקשים רק 1% מתקציב המדינה". כינוס החיר | צילום:

ועד ראשי הרשויות המקומיות הערביות הודיע היום (רביעי) במהלך כינוס חירום בסכנין שישבית את פתיחת שנת הלימודים בבתי הספר ביישובים הערביים ובמועצות המקומיות הערביות. השביתה מגיעה לאחר שלטענתם, הממשלה מסרבת להעביר למערכת החינוך במגזר הערבי את הכספים הדרושים לה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צעדי המחאה עליהם סוכם בכינוס, שבו השתתפו יותר מ-65 ראשי מועצות ערביות ובדואיות, כוללים בין היתר הקמת אוהל מחאה בכניסה למשרד ראש הממשלה ולכנסת. כמו כן נשמעו בכינוס קולות שקראו לפנות לארגונים בינלאומיים שיתערבו בסוגיית אי העברת התקציבים לישובים הערבים.

"אנחנו מגנים בכעס ובאכזבה את אי ההיענות של משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר", אמר מאזן גנאיים, ראש עיריית סכנין ויו"ר הוועד, בשיחה עם חדשות 2 Online. "הכנו נייר עבודה ומשרדי הממשלה יודעים את דרישותינו. סך הכל אנחנו מבקשים 6 מיליארד שקלים לשנה".

"לא נראה פתרון לתופעת הסרדינים במגזר הערבי"

יו"ר ארגון מוסאווה, ג'עפר פרח אמר לחדשות 2 Online כי למרות שבכירי הפוליטיקאים הודיעו על אפליה מתקנת, בשטח הם אינם רואים תוצאות. "יש בעיה רצינית בתשתיות בישובים הערביים ומחסור בבתי הספר ובכתות. תופעת הסרדינים בולטת מאוד במגזר הערבי, אבל אין מענה מצד משרדי הממשלה לדרישות של החברה הערבית".

נציגים ממפלגת הרשימה המשותפת נכחו גם כן בכינוס והודיעו על תמיכתם בהחלטה שהתקבלה. "אנחנו נתמוך בצעדים של ועד הרשויות המקומיות ואנחנו בעד שתהיה הפגנה בירושלים ושהקולות האלה יישמעו גם שם", אמר חבר הכנסת אוסמה סעדי שנכח בכינוס. "מדובר בסך הכל בדרישה של 1% מסך תקציב המדינה, שזה כלום למגזר המהווה 20% מכלל האוכלוסייה".

בכינוס נשמעו טענות נגד ראש הממשלה ומשרד האוצר, על כך שלפני מספר חודשים נשלחה אליהם בקשה להתערב בכדי להימנע מההכרזה על שביתה, אך נוכח המחסור בכתות ובבתי ספר ואי מתן אישורי הבנייה לכתות חדשות, לא נראה פתרון ל"תופעת הסרדינים" ביישובים הערביים.