לימודים, תיקים, גן ילדים, בית ספר, שיעור, ילקוטים (צילום: רויטרס, חדשות)
פגיעה במימון הצהרונים | צילום: רויטרס, חדשות

לפני שנתיים יצאה לפועל תוכנית 'נטו למשפחה' של שר האוצר משה כחלון שאחת ממטרותיה היא סבסוד צהרוני היום במאות עד אלפי שקלים למשפחה בחודש. למרות החיסכון הכלכלי בעיקר למשפחות מעוטות יכולת, נראה שהשנה התוכנית לא תיושם והעול ייפול על כתפיהם של הנזקקים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

התוכנית מותנית בהחלטת הממשלה לתקצב את סבסוד הצהרונים ב-900 מיליון שקלים בשנת הלימודים הבאה כחלק מתקציב המדינה. בשל ההליכה לבחירות נוספות, תוכנית הצהרונים נכנסת להקפאה שכן לממשלה הזמנית אסור לאשר את התקציב הנדרש.

מי שייפגעו יותר מכל יהיו משפחות שנמנות על אשכול 4 במדד הסוציואקונומי. מדובר על משפחות שגרות ביישובי הפריפריה כמו אופקים, דימונה, קריית גת וירוחם. הן ייאלצו לממן צהרונים בהיקף של 350 שקלים בחודש. באשכולות 4-5 הפגיעה תהיה בילדים בגילאי 8-3.

משה כחלון (צילום: החדשות)
משה כחלון | צילום: החדשות

באשכולות 7-10 המבוססים יותר, הפגיעה תהיה בילדים בכיתות א'-ב' ומכיוון שעלות הצהרונים לכל משפחה במקומות אלה היא גבוהה יותר, הם ייספגו תוספת נמוכה יותר של 200-150 שקלים בחודש.

משפחות מאשכולות 5-6 שמגיעות מיישובים כמו באר שבע, אשקלון ורחובות ישלמו לפחות 300 שקלים בחודש.

אשכולות 1-3 שמונים בעיקר יישובים ערבים וחרדים לא ייפגעו משום שסבסוד הצהרונים במקומות אלה לא קשור להחלטת ממשלה ומדובר על מימון מלא של הפעילות.

במשרד החינוך מעריכים כי בשל הקשיים הכלכליים, ראשי רשויות חלשות יותר יבטלו לחלוטין את הפעלת הצהרונים ובמצב כזה הורים עובדים ייאלצו למצוא פתרונות יקרים יותר שיכולים להגיע עד ל-3,000 שקלים לחודש.