אם נולדתם בצפון, הסיכוי שלכם להרוויח הרבה כסף, מעל הממוצע - נמוך. קרן רש"י, ביטוח לאומי ומס הכנסה בדקו את הפערים בהתאם למקום המגורים. הנתונים, נבהיר, מתייחסים למי שנולדו בשנות ה-70.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

באזורים האדומים במפה נמצאים היישובים שלתושביהם הסיכוי הנמוך ביותר להרוויח משכורת גבוהה. מדובר באזור הגליל המערבי בצפון - תושבי עכו ונהריה למשל. כצפוי, הסיכוי הטוב ביותר הוא עבור אלו שמתגוררים באזור המרכז.

אם נוציא לרגע מהמשוואה את האוכלוסיה החרדית והערבית, שם שיעור האקדמאים עדיין נמוך, בצפון הסיכוי להרוויח מעל הממוצע הוא הנמוך ביותר - בעיקר באזור הכנרת ואצבע הגליל. טבריה למשל.

גם אם נבודד ונבחן רק את המשכילים, האקדמאים בישראל, הבעיה לתדהמתנו עדיין נמצאת בצפון.  לפי קרן רש"י, הפתרון לבעיה הוא השקעה בגיל הרך. השקעה של דולר אחד בילד צעיר תניב לחברה 7 דולרים כשיהיה גדול, כך על פי פרופסור ג'יימס הקמן, זוכה פרס נובל בכלכלה.

מה צריך לעשות עם הכסף? מסגרות מפוקחות מגיל חצי שנה - באחריות המדינה ועל חשבונה; הדרכה הורית; והארכת חופשת הלידה - זמן משמעותי של קרבה בין ההורים לילד. על פי ה-OECD, הפער בין הצפון למרכז עוד צפוי לגדול, אלא אם המדינה תשנה את סדר העדיפויות שלה.