גן ילדים, משחקים, כיתה, ריק,
אילוסטרציה | צילום: federicofoto, 123RF

ישראל הולכת לבחירות - ומי שמשלם הם ההורים: "לא רואה איך פותרים את בעיית הצהרונים עד פתיחת שנת הלימודים‎" - כך אמר הבוקר (חמישי) מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד בתוכנית "מרציאנו סגל" בגלי צה"ל. הוא הוסיף: "כל צעד לסגירת הגירעון כרגע, מטרתו להתנגח או לעשות קמפיין בחירות. אי אפשר לעשות שום דבר בממשלת מעבר".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במסגרת הקיפאון שיצרה ממשלת המעבר, גם תוכנית הצהרונים נכנסת להקפאה ולממשלה הזמנית אסור לאשר את התקציב הנדרש כדי להמשיך אותה בשנת הלימודים הבאה. המצב הבעייתי, אך קיים פתרון אפשרי לבעיה - אולם הוא מצריך אישור חריג, כזה שעלול להצטייר כמהלך פופוליסטי לקראת הבחירות ולכן במשרד האוצר לא ממהרים להרים את הכפפה.

המשרד יכול לבקש באופן חריג מהיועץ המשפטי לממשלה וממשרד המשפטים שיאשר לו להעביר את התקציב בממשלת המעבר. אלא שבסביבת שר האוצר משה כחלון חוששים מהיענות לבקשה שכזו, שעלולה להצטייר כמהלך של "כלכלת בחירות".

בתחילת השבוע דווח כי לאחר פיזור הכנסת וההליכה למערכת בחירות נוספת, בין החודשים ספטמבר לינואר ככל הנראה לא יפתחו הצהרונים. זאת, משום שהתקציב להפעלתם עובר במסגרת הוראת שעה בחודש ספטמבר, בחודש הבחירות, ולא נמצא בבסיס התקציב. משום שעד ספטמבר לא תקום ממשלה חדשה, התקציב לא יעבור וההורים יידרשו למצוא בעצמם פתרונות לילדיהם. לא מן הנמנע שאולי אפילו יצטרכו להקים בעצמם מסגרות.

לאור החשש מכך שהצהרונים לא ייפתחו, יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס שיגר השבוע מכתב לראשי הרשויות ובו הורה להם ללכת לקראת ההורים ולפתוח את הצהרונים גם בהיעדר מימון של הממשלה. משמעות הדבר: ההורים יצטרכו לשלם את המחיר המלא בעצמם, סכום שיכול להגיע עד 935 שקלים.