הקרב על חופש הביטוי באקדמיה: סטודנטית ממכללת "שנקר" ננזפה על ידי מרציה לאחר שציירה והגישה ציור של מחבל כשלצידו חבל תלייה, תוך קריאה להחיל עונש מוות למחבלים רוצחים. העבודה נתלתה בכיכר השעון ביפו, עירו של המחבל, והוסרה על ידי המשטרה - מה שהוביל לשיחה הקשה עם המרצים תוך התבטאויות פוליטיות חריפות. הקלטות בלעדיות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההקלטה מתעדות חלק מדיון על עבודת האומנות שהגישה תלמידת מוסד הלימודים "שנקר" שרה זלטה, בה נכחו הסטודנטית ומרציה. במוקד הדיון - ציור בו מוצג המחבל עאבד אל-כרים עאדל עאסי, שרצח את הרב איתמר בן-גל ז"ל באריאל. לצד תמונתו של המחבל צויר חבל תלייה. בכך, ביקשה זלטה להעביר בדרכה האומנותית מחאה על הפיגוע וקריאה להשית עונש מוות על המחבל.

המחבל היה תושב יפו, ובחודש מאי האחרון נתלה בשעת לילה הציור הזה בכיכר השעון בעיר. לאחר המעשה, ביצעה הסטודנטית את הצגת העבודה למרצים, בה צוינה העובדה שהיצירה הוצבה ביפו. הדיון בנושא גרר תגובות קשות מצד המרצים.

הסטודנטית שננזפה, שרה זלטה
הסטודנטית שננזפה, שרה זלטה | צילום: החדשות

"את עושה עבודה מאוד פרובוקטיבית, מאוד פרובוקטיבית. ואת מבקשת פה איזשהו דיון מאוד מנומס שכאילו אני אמורה לעזוב את הדעות הפוליטיות שלי בצד ולדבר איתך על האומנות. אני לא יכולה לעשות את זה", אמרה אחת המרצות בדיון. "הדיאלוג הוא עם עצמך, אולי עם האנשים שתומכים בך שצריך לדפוק את הערבים", תקף מרצה אחר.

הסטודנטית ניסתה להגן על עבודתה בתגובה להתבטאויות המרצים. בתגובה לשאלה האם היא מאמינה שיהודים שפוגעים בערבים הם מחבלים בעצמם, ענתה זלטה: "אני לא ציירתי שם משהו שהוא סממן ערבי. אני חושבת שיש הבדל מאוד גדול, ולכן ציירתי אותו גם ככה ספיציפית. אני מציירת בן אדם מאוד מאוד ספציפי, מחבל שרצח".

הנרצח, איתמר בן גל ז
הנרצח, איתמר בן גל ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

המרצה ב"שנקר" המשיך לתקוף, תוך שהוא צועק על הסטודנטית בדיון - בנוכחות כ-20 סטודנטים אחרים: "אז במסגרת הלימודית, בנחמדות, אפשר להגיד את הדברים הכי רעים? נראה לך?! הוא (המחבל) בנאדם, זו מדינת חוק, יש פה חוק. את רוצה להיות חברה שלוקחת בנאדם עם חבל ותולה אותו, תגידי, איפה את חיה?!".

הצדדים המשיכו לנהל דיון פוליטי, במהלכה שלחו המרצים לעבר הסטודנטית התבטאויות שנויות במחלוקת. "את מביעה כעס? תכעסי בבית", "תלכי לראש הממשלה שלך ותדאגי שהוא לא יבחר שוב". מרצה אחר השווה בין הסטודנטית לסטאלין.

המחבל בפיגוע באריאל
המחבל בפיגוע באריאל | צילום: חדשות

אחד המרצים אף פתח במונולוג פוליטי: "אנחנו חיים במדינה מאוד ימנית, הנושא הזה כל כך מדובר, יותר מכל תחום אחר. על רצח של ערבים לא מדובר. רצח של יהודים מדובר כל הזמן. אף פעם לא ראיתי חדשות ועיתון וכל מקום שלא מבלבלים לך את השכל שעות על גבי שעות על איזה פגיעה באיזה יהודי".

פרקליטה של הסטודנטית, עורך דין איתמר בן גביר, מסר בתגובה להקלטות: "פנינו למועצה להשכלה גבוהה בדרישה לבוא חשבון עם אותם מרצים ולמצות את ההליכים המשמעתיים מולם. לא יכול להיות שהם יפגעו ויבזו סטודנטית שבסך הכל באה והפנימה את ערכי האומנות ואת ערכי חופש הביטוי".

ממכללת "שנקר" נמסר בתגובה: "מדובר בדיון פנימי בין סטודנטים למרצים. עבודת הסטודנטית זימנה מראש דיון פוליטי".