זה הנושא הכי בוער היום, גם בגינות הציבוריות: מה יהיה על הילדים הקטנים, הפעוטות שבגנים הפרטיים, שעליהם אין פיקוח. איך מונעים את מקרה ההתעללות הבא? הורים ברחבי הארץ לא מוצאים מנוח, ודורשים הצבת מצלמות בגנים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"המצלמות מאוד יעזרו לי לישון בלילה בשקט, שאני אוכל ללכת, להיות רגוע שהכל יהיה בסדר", אמר אחז אגם, מפורום ועדי ההורים הישוביים בתל אביב. "הייתי מעדיף כן לשים את הילדים בגן שכן יש שם מצלמות, זה היה נותן לי איזשהו שקט", הודה גילי קשב, הורה מתל אביב.

"זה שגננת הורגת תינוקת ורק אחרי זה רואים מה קרה, זה לא נראה לי עוזר לילדים", אמרה תמר, אמא מתל אביב. "אני חושבת שזה צריך להיות אונליין משודר להורים".

היום, רק בחלק קטן מהמעונות יש מצלמות והסיבות שלא לשים מצלמות, מגוונות; "מצלמות הן לא עובדות והן לא עזרו לאותה ילדה מסכנה שגרמו למוות שלה", אמר לנו בעלים של רשת גנים בחולון. תגובה דומה קיבלנו גם ממנהלת גן באשדוד: "כל הדברים שקרו, קרו במקומות שיש מצלמות וזה לא עצר את אף אחד".

"אי אפשר להתנהל כמו בבית האח הגדול"

בעלי הגנים לא רוצים להיות מצולמים כל הזמן, והאמת שזו אכן תחושה קשה לעבוד תחת עין פקוחה, ויש כאן גם שאלות של פרטיות שעולות, במיוחד ביחס לצילום ילדים. "אי אפשר להתנהל כמו בבית האח הגדול", אומרת מנהלת גן בהרצליה, "הילדים פועלים, משחקים, שמחים, מאושרים, אבל גם יש ילדים שבוכים. אי אפשר שבאותו רגע האמא רואה במצלמה שהילד שלה בוכה ואז אני צריכה להיות צמודה לטלפון. אי אפשר לעבוד ככה".

למרות כל זה, יש היום רבים שמבינים שאין ברירה, אם הם רוצים להמשיך ולעבוד, הם צריכים ליישר קו עם רצונם של ההורים. "יש לנו מצלמות במעגל סגור בכל פינה בגן, עם שמע. אנחנו זה משהו אחר, באמון ובשקיפות", סיפרו לנו בגן בנס ציונה. "יש בכל אחת מהכיתות מצלמה, עם גישה להורים דרך אפליקציה, כל שנה אנחנו מחליפים את הסיסמה", סיפרו לנו בגן בראשון לציון, גם מנהל רשת הגנים בחולון הודה: "אני חושב שעד ספטמבר אני אתקין".

"לשטח לא נשארה ברירה והוא מיצר יוזמות מקומיות, אבל היוזמות הללו לא יכולות להיות תחליף למה שהמדינה צריכה לקדם", אמרה ורד וינדמן, מנכ"לית המועצה לשלום הילד. "יש הצעות חוק טובות, מאוזנות, שלוקחות בחשבון גם פרטיות וגם הגנה, גם רישוי וגם פיקוח, אותן צריך לקדם במקום להיות עסוקים בכיפופי ידיים והתקוטטויות מיותרות".
מחר תתקיים פגישה בין משרד האוצר, המשפטים, היועץ המשפטי לממשלה ויפעת שאשא-ביטון, יו"ר הוועדה לזכויות הילד, בה יכריעו האם לחייב גנים להתקין מצלמות, או לתמרץ כלכלית רק את מי שייסכים לכך.