בדקו מה מצב בית הספר שלכם (צילום: פלאש 90 \ Yossi Zamir, חדשות)
צילום אילוסטרציה | צילום: פלאש 90 \ Yossi Zamir, חדשות

במשרד החינוך ביקשו להחזיר את המשחקים הקלאסיים של פעם לבתי הספר היסודיים - קלאס מחניים ודלגית למשל - אבל בהנחיה המפורשת נקבע כי יש להפריד בנים ובנות. מנהלי בתי ספר בתל אביב: "רואים במהלך הפרדה זה פסול, לא מקדם, מחפצן את גופם של ילדים ומרחיב את הפערים המגדריים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתגובה להנחיה, חתמו 28 מנהלי בתי הספר היסודיים בתל אביב על עצומה שקוראת לבטל את ההשתתפות במשחקים ובהפנינג המסכם, ולאתר onlife נודע שהדבר נעשה בתמיכה מלאה של ראש העיר ומנהל החינוך העירוני.

"בימים אלו, בהם אנו עוסקים בבתי הספר בתכניות חדשניות ומרתקות של משרד החינוך בנושאי מגדר, שוויון הזדמנויות ופריצת תקרת הזכוכית עבור בנות, אנו מוצאים טעם לפגם בהפרדה המגדרית באירוע חינוכי שנערך בחסות משרד החינוך", כתבו המנהלים בפנייה שפורסמה באתר onlife. "אין במקרה זה מדובר בתחרויות אתלטיות שבהן היכולות הפיזיות באות לידי ביטוי לאור פערים מגדריים, אלא במשחקים 'של פעם' (קלאס, מחניים, דלגיות), משחקי ילדות, בהם להפרדה המגדרית אין דבר וחצי דבר עם המיומנויות הנדרשות לפעילות".

משרד החינוך (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
"תוקם ועדה". משרד החינוך | צילום: Yonatan Sindel/Flash90

המנהלים הוסיפו: "אנו רואים במהלך הפרדה זה פסול, לא מקדם, מחפצן את גופם של ילדים ומרחיב את הפערים המגדריים בחברה הישראלית. אנו, כמשרתי ציבור, העובדים בקהילות בעלות צביון פלורליסטי, מוצאים שאין זה משרת את הערכים של הקהילות אותן אנו משרתים, על גווניהם השונים: חילוניים, דתיים, עשירים, עניים, מזרחים, אשכנזים, ערבים, יהודים וכו'. אחריותנו כאנשי חינוך היא לחתור לשוויון בין המינים ולמוסס את עקרונות ההפרדה המגדרית בקרב נשים וגברים כאחד".

המפקח הארצי החדש על החינוך הגופני במשרד החינוך גיא דגן השיב למנהלים כי "האירוע מיועד גם למוסדות חינוך ממלכתיים דתיים, בהם קיימת הפרדה מגדרית בכיתות אלה, וכן בשל דימוי גוף של בנים ובנות בגילאים אלה". לדבריו, "בשיקול הדעת עלינו להתחשב במאפייני האוכלוסייה ובהסכמת כל בתי הספר המשתתפים".

מגיא דגן נמסר בתגובה: "מדובר במתווה ישן שפועל שנים רבות מאז שנת 2010. בכוונתי למנות וועדה מקצועית שתשנה את מתווה הפעילות, כך שהיא תיתן מענה ראוי והולם לכל האוכלוסיות השונות במערכת החינוך".